فرمان ipconfig چیست و چه کاربردی دارد؟

ابزارهای خط‌فرمان یک راه عالی و دقیق برای شناسایی مشکلات هستند. ping و ipconfig، nslookup از ابزارهای مهم در دنیای ویندوز و dig و nslookup از ابزارهای مهم دنیای لینوکس هستند. در این مطلب قصد داریم اطلاعات کاملی ارائه دهیم درباره فرمان ipconfig. اما ipconfig چه کاری انجام می‌دهد؟

ipconfig

فرمان ipconfig آدرس فعلی TCP/IP و اطلاعاتی در ارتباط با نام دامنه روی یک کامپیوتر ویندوزی را نشان می‌دهد. شما می‌توانید از ipconfig برای تغییر برخی از تنظیمات استفاده کنید. ipconfig به دو شکل زیر استفاده می‌شود:

  • در پنجره خط فرمان، با وارد کردن فرمان ipconfig برای مشاهده اطلاعات آی‌پی پیکربندی شده. دقت کنید ارتباطات محلی که روی کامپیوتر شما در دسترس قرار داشته و در حال حاضر متصل هستند نشان داده می‌شود. این فرمان همچینین اطلاعاتی درباره آدرس‌های Ipv4 و Ipv6 فعال، ماسک زیرشبکه و گیت‌وی پیش‌فرض نیز ارائه می‌کند.

ipconfig

  • اجرای فرمان ipconfig به شکلی مختصر که اطلاعات پیکربندی شبکه را به شکل کلی نشان می‌‌دهد. برای مشاهده جزییات بیشتر می‌توانید از فرمان ipconfig/all استفاده کنید.

ipconfig 2

جدول زیر پر کاربردترین سوییچ‌های فرمان ipconfig را نشان می‌دهد. دقت کنید در زمان استفاده از پارامترها باید از کاراکتر اسلش / قبل از یک پارامتر استفاده کرده و میان اسلش و ipconfig یک فاصله باشد.

 

توضیحاتفرمان ipconfig
یک راهنمای متنی برای فرمان ipconfig نشان می‌دهد که شامل ترکیب نحوی و فهرستی از همه پارامترها است.

‌‌ipconfig /? or ipconfig -?

اطلاعات پیکربندی جاری TCP/IP برای هر آداپتور شبکه را نشان می‌دهد

ipconfig /all

زمانی که آدرس‌دهی پویای آی‌پی استفاده شد، آدرس آی‌پی جاری را پاک می‌کند. با پاک کردن آدرس آی‌پی ارتباط کامپیوتر با شبکه تا زمانی که آدرس آی‌پی جدید اختصاص پیدا می‌کند قطع می‌شود.

ipconfig /release

یک آدرس آی‌پی IPv6 را حذف می‌کند

ipconfig /release6

یک آدرس آی‌پی جدید را از سرور DHCP دریافت کرده و اجاره (Lease) می‌دهد. برای حل مشکلاتی همچون تکراری بودن آدرس‌های آی‌پی، پیکربندی اشتباه DHCP یا پیکربندی اشتباه DNS، ریست کردن ارتباط TCP/IP با وارد کردن یکی از دو فرمان زیر انجام می‌شود.

Ipconfig /release

Ipconfig /renew

ipconfig /renew

یک آدرس آی‌پی جدید IPv6 را از سرور DHCPv6 دریافت کرده و اجاره می‌دهد.

ipconfig /renew6

اطلاعاتی درباره نام دامنه‌ای که ویندوز به تازگی اطلاعات مربوط به آن‌را در DNS کش کرده است ارائه می‌کند.

ipconfig /displaydns

کش را پاک می‌کند. اجرای این فرمان ممکن است زمانی که یک مرورگر نمی‌تواند یک میزبان روی اینترنت را پیدا کرده یا زمانی که سرور DNS به اشتباه پیکربندی شده و اطلاعات اشتباهی را ارسال می‌کند مشکل را حل کند.

ipconfig /flushdns

منبع:شبکه-مگ

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *