شبکه و برنامه نویسی ، پردرآمد ترین مشاغل حوزه فناوری اطلاعات

امروزه با توجه به نقش حیاتی کامپیوترها در شرکت ها و سازمان ها، اهمیت وجود شبکه های کامپیوتری در این مجموعه ها بسیار آشکار می باشد. به تبع آن همواره در هر شبکه ای وجود یک یا چند متخصص شبکه جهت طراحی، نگهداری و پشتیبانی و رفع مشکلات شبکه الزامی می باشد. آنچه مشخص است با افزایش وابستگی سازمان ها به کامپیوترها و شبکه ها، نیاز به متخصصین شبکه نیز در سراسر جهان در حال افزایش می باشد که بی گمان افزایش فرصت های شغلی در این زمینه را به همراه دارد.

طبق گزارشات مختلف که در زیر به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد در چند سال اخیر متخصصین شبکه و نیز متخصصین برنامه نویسی بالاترین درآمد را در میان شاخه های مختلف IT و حتی در مقایسه با بسیاری از رشته های دیگر دارا می باشند.

در این مقاله به طور اجمالی به بررسی وضعیت شغلی و میزان درآمد متخصصین شبکه در ایران و جهان می پردازیم.

جایگاه شغلی متخصصین شبکه

افراد پس از فراگیری تخصص های مربط به شبکه می توانند به اشکال مختلفی مشغول به کار شوند :

  • برخی از افراد به عنوان کارشناس شبکه در واحد فناوری اطلاعات سازمان ها مشغول می شوند.
  • برخی در شرکت های تخصصی خدمات شبکه مشغول شده و خدمات تخصصی شبکه از جمله راه اندازی و نگهداری و ارائه پشتیبانی به سازمان های مختلف را انجام می دهند.
  • برخی دیگر نیز به عنوان فریلنسر، به صورت شخصی و مستقل فعالیت می نمایند.

میانگین درآمد متخصصین شبکه در جهان

مطابق گزارش سال ۲۰۱۹ سایت glassdoor ، میانگین درآمد متخصصین شبکه در آمریکا در حال حاضر سالیانه ۶۸,۱۵۶ دلار می باشد ( در حال حاضر سالانه حدود ۸۱۷ میلیون تومان یا ماهیانه حدود ۶۸ میلیون تومان )

لینک گزارش:

https://www.glassdoor.com/Salaries/network-administrator-salary-SRCH_KO0,21.htm

adminportal-reportage-image1

همچنین در گزارشی مشابه، سایت payscale  نیز ، میانگین درآمد سالیانه متخصصین شبکه را  ۵۸,۳۸۷  دلار  اعلام نموده است

لینک گزارش:

https://www.payscale.com/research/US/Job=Network_Administrator/Salary

سایت Certification Magazine نیز سالانه میانگین درآمد تخصصص های مختلف شبکه در جهان را منتشر می نماید. مطابق جدیدترین گزارش ۲۰۱۹ این سایت میانگین درآمد یک متخصص MCSE در آمریکا سالیانه ۱۱۵,۴۲۰ دلار و در کشورهای دیگر ۶۸,۳۹۰ دلار می باشد.

لینک گزارش:

http://certmag.com/salary-survey-2019-new-salary-survey-75/

adminportal-reportage-image2

همچنین در سایت itcareerfinder نیز می توانید میانگین درآمد متخصصین شبکه را در مناطق مختلف و چند سال اخیر مشاهده و مقایسه نمایید.

لینک سایت:

https://www.itcareerfinder.com/brain-food/it-salaries/network-administrator-salary-range.html

وضعیت بازارکار و درآمد متخصصین شبکه در ایران

آنچه مسلم است در ایران نیز با توجه به رشد روزافزون استفاده از کامپیوتر و نرم افزارها، نیاز به متخصصین شبکه و در نتیجه فرصت های شغلی این بخش دائماً در حال افزایش می باشند. به عنوان یک اصل کلی در حال حاضر در ایران نیز متخصصین شبکه و برنامه نویسی بالاترین میزان درآمد را در میان مشاغل حوزه فناوری اطلاعات دارا هستند. البته میزان درآمد متخصصین شبکه به پارامترهای مختلفی از جمله حوزه تخصص، سابقه کار، تعدد مهارت ها و غیره اشاره نمود.

با توجه به اینکه در کشور قانون دقیقی در خصوص میزان حقوق متخصصین شبکه وجود ندارد نمی توان عدد رسمی و دقیقی را به عنوان میانگین درآمد متخصصین شبکه در کشور بیان نمود اما با توجه به شواهد و مدارک، میزان درآمد ماهیانه متخصصین شبکه در کشور به طور میانگین بین ۲ الی ۱۰ میلیون تومان برآورد می شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *