تحویل ماهواره ظفر به وزارت ارتباطات

صبح امروز و طی مراسمی، ماهواره ظفر تولید دانشگاه علم و صنعت به منظور قرار گرفتن در مدار زمین توسط وزارت دفاع، به وزارت ارتباطات تحویل داده می شود و با پرتاب این ماهواره پیام فارسی به ایستگاه زمینی مخابره خواهد کرد.

مراحل طراحی و ساخت ماهواره تحقیقاتی و سنجش از دور ماهواره «ظفر» از سوی محققان دانشگاه علم و صنعت ایران به پایان رسید و این ماهواره صبح امروز یک‌شنبه به وزارت ارتباطات تحویل داده می‌شود.
با تحویل این ماهواره به وزارت ارتباطات مقدمات برای تحویل آن به وزارت دفاع و قرار گرفتن در مدار نهایی صورت خواهد گرفت. این ماهواره، یک ماهواره تحقیقاتی است که در کنار مأموریت تحقیقاتی، یک پیام به زبان فارسی مخابره خواهد کرد.
ماهواره ظفر دانشگاه علم و صنعت ایران، دارای وزن ۹۰ کیلوگرم و طول عمر تجهیزاتی یک و نیم سال است. بر روی این ماهواره ۴ دوربین رنگی نصب می‌شود و این دوربین‌ها دارای وضوح ۸۰ متری بوده و قادر به تصویربرداری از سطح زمین هستند و حداقل ۳۰۰ درصد نسبت به ماهواره” نوید” در وضعیت بهتری قرار دارد و دارای سیستم کنترل پیشرفته تری است.
همچنین تصاویر ارائه شده از طریق ماهواره ظفر می تواند در پایش ذخایر نفت، معادن، بررسی جنگل‌ها، بررسی زمین ‌های شور و قلیایی، بررسی امراض و آفات گیاهی و استفاده از تصاویر در جهت بررسی بحران های طبیعی به کار گرفته می شود. ماهواره ظفر قرار است در مدار دایره‌ای حرکت کند و در ارتفاع ۵۳۰ کیلومتری مدار زمین قرار خواهد گرفت.
در انتهای این مراسم وزیر ارتباطات از مردم دعوت کرد پیام خود را با هشتگ #صدای-ایران و یا از طریق سایت ZafarPlus.Ir به وزارت ارتباطات اعلام کنند تا از میان این پیام‌ها، بهترین‌ها برای پخش از طریق ماهواره «ظفر» انتخاب شود.

منبع : ایسنا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *