گوگل اپلیکیشن بنچمارک AnTuTu را به دلایل امنیتی از پلی استور حذف کرد!

به نقل از فارنت

برخی از کاربرانی که اپلیکیشن بنچمارک AnTuTu را نصب کرده‌اند اخیرا یک هشدار از گوگل دریافت کرده‌اند که این بنچمارک را یک بدافزار می‌داند و نسبت به حضور ان بر روی گوشی هشدار و توصیه به حذف آن می‌کنذ!

سرویس گوگل پلی پروتکت یا همان سپر امنیتی گوگل پلی به کاربران اندرویدی کمک می‌کند بدافزارها را راحت‌تر شناسایی نمایند. حالا این سرویس اپلیکیشن بنچمارک AnTuTu را یک بدافزار تشخیص می‌دهد. گوگل کروم نیز به کاربرانی که وارد صفحه رسمی دانلود این اپلیکیشن می‌شوند هشدار می‌دهد که صفحه شامل اپلیکیشن‌های مضر است.

این خبر پس از آن صورت می‌گیرد که گوگل پلی اپلیکیشن AnTuTu را از اوایل سال جاری میلادی از فروشگاه حذف کرده است. دقیقا نمی‌دانیم که چرا گوگل در حال مبارزه با این بنچمارک است. هشدار اعلامی توسط پلی پروتکت اعلام می‌کند که AnTuTu می‌تواند داده‌هایی را جمع‌آوری و شما را ردیابی کند. در گوگل کروم نیز عبارت مشابه‌ای به چشم می‌خورد.

این اخطار گوگل می‌تواند به حذف اپلیکیشن بنچمارک AnTuTu از میلیون‌ها گوشی شود
اگرچه هر دو هشدار را می‌توان دور زد، اما مطمئنا همین پیام‌ها موجب می‌شود میلیون‌ها کاربر از نصب اپلیکیشن منصرف شوند. ما نسخه‌های قبلی این اپلیکیشن از جمله ۸.۳.۹ و ۸.۳.۵ را آزمایش کرده‌ایم و هر دو نسخه هشدار مشابهی را دریافت می‌کند. با این حال به نظر می‌رسد نسخه‌های ۸.۳.۴ و قبل‌تر با چنین هشداری مواجه نشوند.

پلی پروتکت (Play Protect) یک سرویس ارایه شده توسط گوگل است که در حال حاضر در اکثر گوشی‌های اندرویدی وجود دارد. این سرویس اپلیکیشن‌هایی را که نصب می‌کنید برای مواردی از جمله وجود بدافزار بررسی می‌کند.

این ویژگی از سال ۲۰۱۷ به صورت گسترده در گوگل پلی مورد استفاده قرار گرفت. سیستم هشدار گوگل کروم نیز بخشی از برنامه Safe Browsing است که از سال ۲۰۰۷ وجود دارد.

اوایل سال جاری گوگل اپلیکیشن AnTuTu را از فروشگاه گوگل پلی حذف کرد. در آن زمان شماری از برنامه‌های Cheetah Mobile نیز از این فروشگاه حذف شدند. Zhao Chen، مدیرعامل AnTuTu اعلام کرد که شرکتش هیچ ارتباطی با Cheetah Mobile ندارد، با این حال وی اعلام کرد که آن‌ها یکی از سهامداران انتوتو هستند.

از نظر فنی این امکان وجود دارد که نسخه‌های جدید AnTuTu، شامل بدافزار باشند. با این حال هشدارهای اعلام شده توسط گوگل چندان سخت‌گیرانه نیست، اما بعید است که گوگل این اقدام را بدون داشتن دلایل کافی انجام داده باشد. AnTuTu و گوگل هنوز هیچ واکنشی نسبت به این اتفاق نداشته‌اند.

منبع: androidpolice

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *