یکی از بزرگترین‌های سرقت‌های تاریخ کریپتو رقم خورد: حمله ۶۲۵ میلیون دلاری به Ronin

شبکه بلاک چین Ronin با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که هکرها تقریبا ۶۲۵ میلیون دلار رمزارز که شامل حدود ۱۷۳,۶۰۰ توکن اتر، واحد پول بلاکچین اتریوم و ۲۵.۵ میلیون دلار توکن USDC را سرقت کرده‌اند.

این شبکه بیشتر به دلیل ارتباطش با یک بازی NFT به نام Axie Infinity شناخته می‌شود که در آن بازیکنان می‌توانند با پرورش و آموزش هیولاهای پوکمون مانند به کسب درآمد، تجارت و فروش توکن مشغول شوند. هرچند در زمان اعلام این سرقت، زیان آن ۶۲۵ میلیون دلار گزارش شده بود، اما دارایی‌های مذکور در ۲۳ مارس و زمان انجام هک، ۵۴۰ میلیون دلار ارزش داشته‌اند که با این وجود، حمله سایبری به شبکه Ronin از نظر ارزش در بین سرقت‌های رمزارز انجام شده تمام تاریخ در جایگاه دوم قرار می‌گیرد. البته می‌توان حالا آن را بزرگترین سرقت تاریخ کریپتو هم درنظر گرفت.

نحوه حمله به شبکه بلاکچین Ronin

Ronin در بیانیه خود درباره نحوه انجام این سرقت توضیح می‌دهد یکی از زنجیره‌ها (Sky Marvis) از ۹ نقطه اتصال اعتباردهنده تشکیل شده است. برای تشخیص تراکنش‌های انجام شده در این زنجیره، صادر شدن پنج تاییدیه مورد نیاز است. ظاهرا هکر موفق شده تا کنترل چهار اعتباردهنده Sky Marvis و یک اعتباردهنده شخص ثالث که توسط Axie Infinity اجرا می‌شود را در دست بگیرد.

همچنین گزارش شده که هکر هنوز موفق نشده تا بیشتر وجوه سرقتی خود را جابجا کند و ظاهرا به دنبال راهی مطمئن برای این کار است.

با وجود ظهور فناوری‌های جدید در حوزه امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi)، کلاهبرداری در حوزه رمزارزها رشد زیادی پیدا کرده و در ژانویه گذشته شرکت تجزیه و تحلیل بلاکچین Chainalysis گزارش کرده بود که در سال میلادی گذشته ۱۴ میلیارد دلار ارز دیجیتال به سرقت رفته است.

هک  شبکه Poly که در آگوست سال ۲۰۲۱ اتفاق افتاد و ارزش دارایی‌های سرقت شده آن ۶۱۱ میلیون دلار ادعا شد، بزرگترین سرقت رمزارز تمام تاریخ است. البته در این مورد، هکرها تمام وجوه سرقت شده را بازگرداندند و ادعا کردند که فقط قصد افشاگری خطرات امنیتی پلتفرم را داشته‌اند.

 

منبع: دیجیاتو

مطالب مرتبط