معافیت واردات گوشی مسافری لغو شد: قیمت موبایل گران می‌شود؟

ثبت گوشی‌های مسافری در طرح رجیستری با عنوان معافیت واردات مسافری مشکلی بود که در چندماه اخیر گریبان گیر اقتصاد ایران شده و زمینه سواستفاده‌های زیادی را فراهم کرده بود. دقایقی پیش در خبری این معافیت ملغی شده و از این پس شاهد وضعیت جدیدی در بازار موبایل خواهیم بود.

معاون فنی گمرک ایران در خبری اعلام کرد که از این پس امکان استفاده از معافیت واردات گوشی مسافری برداشته خواهد شد و این دسته از واردات نیز مشمول پرداخت هزینه خواهند بود. این تصمیم در حالی اتخاذ شد که چند وقتی است مشکلات مربوط به سو استفاده دلالان و سودجویان از مسافرین خارجی افزایش یافته و شکایات زیادی از این بابت به نهادهای ذیربط وصول شده است.

معاون فنی گمرک در این خبر اعلام کرد که معافیت ۸۰ دلاری واردات گوشی مسافری طبق مصوبه ۲۲ مهر ستاد تنظیم بازار لغو شده و همچنین از این به بعد هزینه‌ها و تعرفه‌های گمرکی دیگر بر اساس ارز مرجع یعنی ارز ۴۲۰۰ تومانی محاسبه نخواهد شد. طبق اعلام معاون فنی گمرک از این پس تعرفه‌های مربوط به واردات با نرخ سامانه سنا محاسبه خواهد شد که طبیعتا در هزینه‌های واردات موثر بوده و اثر مستقیمی روی قیمت موبایل خواهد داشت.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *