علت قطعی فیلترشکن ها در طی روزهای اخیر چیست؟

 

علت قطعی فیلترشکن ها در طی روزهای اخیر چیست و چه محدودیت‌های جدیدی روی پروتکل‌های اینترنت اعمال شده است؟

در طی روز های قبل گزارش های متعددی از سوی کاربران برنامه های ضد فیلتر، مبنی بر اختلال گسترده و شاهد قطعی فیلترشکن ها هستیم. در همین خصوص حدس وگمان های مختلفی وجود دارد؛ چرا که حتی بهترین سرویس‌های اشتراکی فیلترشکن که هزینه‌ها بالایی دریافت می‌کنند نیز با اختلال رو به رو شده بودند. برخی کارشناسان در همین راستا تغییر زیرساخت‌ها سبب اعمال محدودیت‌های جدید بر سر راه دور زدن فیلترینگ شده را علت اصلی قطعی ها میدانند.

بر اساس گزارش‌های جدید، محدودیت اینترنت و شبکه‌های اجتماعی و فیلتر کردن سرورهای خارجی موضوع تازه ای نیست و از اواخر تابستان سال قبل با شدت و نظارت بیشتر و دقیق‌تری اعمال شده است؛ به‌گونه‌ای که بسیاری از برنامه‌های ضد فیلتر را مختل کرد.

در طی هفته‌های گذشته اختلالات زیادی در اینترنت وجود داشت و علاوه بر افزایش قیمت بسته های اینترنت همراه، نه تنها سرعت اینترنت کاهش یافت بلکه در مواردی با قطعی مواجه شد . با پیگیری برخی کارشناسان در این خصوص مشخص شد که دولت برای جلوگیری دور زدن فیلترینگ، محدودیت‌های جدیدی را روی شبکه اعمال کرده است.

امیر حسین دهقان، کارشناس فناوری، قطعی فیلترشکن ها را تایید و همچنین در توضیحاتی که در خصوص محدودیت‌های جدید اعمال شده از سوی وزارت ارتباطات روی شبکه اینترنت همراه اعمال شده گفت زیرساخت تقریبا از ۱۲ روز پیش شرکت ارتباطات شروع به ایجاد اختلال روی برخی پروتکل‌های استفاده شده در فیلترشکن ها کرده که در نهایت همین موضوع باعث از کار افتادن برخی فیلترشکن ها شده.

علت اصلی قطعی فیترشکن ها چیست؟

دهقان همچنین توضیحاتی در خصوص اعمال محدودیت‌های جدید داد وگفت که شرکت ارتباطات زیرساخت در حال محدود کردن سیستم فیلترینگ و ایجاد اختلال‌های جدید است؛ بنابراین روی پروتکل‌هایی مانند TLS اختلال ایجاد کرده که این اختلال روی پروتکل‌های Ssh و Https هم اثرگذار بوده است. ایجاد اختلال روی این پروتکل‌ها سبب قطعی و اختلال فیلترشکن ها شده است.

وی در ادامه توضیح داد که این اختلالات علاوه بر کاهش سرعت اینترنت سبب ایجاد باگ امنیتی هم میشود زیرا از بروزرسانی بسته های نرم افزاری و سیستم عمل جلوگیری میکند. همین موضوع ضریب امنیت سرویس‌های مختلف را پایین می‌آورد و امکان هک شدن آن‌ها را افزایش می‌دهد.

دهقانی در ادامه صحبت‌های خود گفت به‌جز مواردی که گفته شد، چند روزی می‌شود که سرعت آپلود اینترنت کاهش چشگیری داشته و حتی با استفاده از نرم‌افزارهایی نظیر Speed Test که فرآیند تست از طریق سرورهای خارجی انجام می‌دهد و مورد تایید وزارت ارتباطات است ، سرعت آپلود به نسبت گذشته روی اپراتورها به‌شدت کاهش یافته است.

همه این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که چند ماه پیش با افزایش تعرفه‌های اینترنت همراه بودیم. تعرفه‌هایی که برای اعمال آن‌ها قول افزایش سرعت و پهنای باند اینترنت داده شده بود.

منبع: گجت نیوز

 

مطالب مرتبط