دکمه بازگشت در آپدیت جدید اندروید حذف شد

به تازگی برخی ویژگی های اندروید ۱۰ فاش شده اند و به نظر می رسد در این سیستم عامل دکمه بازگشت حذف شده و حالت تیره به آن اضافه شده است.

آخرین نسخه اندروید یکی از بزرگترین آپدیت های سیستم عامل موبایل گوگل در ۱۱ سال اخیر به حساب می آید.

این آپدیت که در اصل به نام اندروید Q نامیده شده، دارای ویژگی‌های نوینی است. برای نخستین بار از زمان انتشار اندروید در ۲۰۰۸ میلادی دیگر سیستم عامل موبایل گوگل با الهام از نوعی شیرینی یا دسر نامگذاری نمی شود. این نسخه « اندروید ۱۰» نام گرفته است.

هدف از ارائه این آپدیت آن است که کاربران راحت تر بتوانند این نسخه از اندروید را استفاده کنند.

گوگل در یک پست وبلاگی درباره این تغییرات می‌نویسد: همزمان با ساخت اندروید باید توجه داشته باشیم که برند ما تا حد ممکن قابل دسترسی و در برگیرنده باشد.

گوگل حتی لوگوی اندروید جدید را تغییر داده و آن را مدرن تر کرده است. رنگ لوگو نیز از سبز به سیاه تغییر یافته تا افراد دارای اختلال بینایی بهتر بتوانند آن را ببینند.

همچنین در تلاش برای حفاظت از اطلاعات کاربران، در اندروید ۱۰ تمام اپلیکیشن ها هنگام دسترسی به اطلاعات کاربران مانند موقعیت مکانی، باید از آنها اجازه بگیرند.

منوهای Privacy و Location نیز در جای قبلی خود در منو تنظیمات قرار می گیرند. علاوه بر این موارد، قابلیت‌های رمزگذاری ارتقا می یابد و پشتیبانی از استاندارد TLS.۱۳ به صورت پیش فرض در این نسخه عرضه می شود.

پیش بینی می شود اندروید ۱۰ از موبایل های تاشو نیز پشتیبانی کند و به این ترتیب انتقال از نمایشگر بزرگ به کوچک (وبالعکس) به طور نامحسوس و روان تر انجام می شود.

سامسونگ و هواوی تصمیم دارند در سال جاری موبایل های تاشو عرضه کنند. تاریخ عرضه این دستگاه ها به دلیل مشکلاتی در مکانیسم تاشدن آنها به تاخیر افتاده است. اما به نظر می رسد تاخیرهای مذکور  به این شرکت ها اجازه می دهد دستگاه هایشان را با سیستم عامل ارتقا یافته عرضه کنند.

یکی از آپدیت های پرطرفدار اندروید ۱۰ معرفی حالت تیره است. کاربران می توانند از منو تنظیمات سریع این حالت را خاموش و روشن کنند.

اما بدون شک بزرگترین تغییر در اندروید ۱۰ به حذف دکمه بازگشت مربوط است. علاوه بر دکمه های خانه و اپلیکیشن ها در انتهای صفحه دکمه بازگشت از آغاز معرفی اندروید تاکنون وجود داشته است.

به جای دکمه بازگشت از یک روش جهت یابی مبتنی بر حرکات دست استفاده می شود. در این روش کاربر با توجه به تنظیمات صفحه را به سمت چپ یا راست می کشد تا به صفحه عقب تر بازگردد.

البته گوگل به طور رسمی درباره گمانه زنی ها یا شایعات پاسخی نمی دهد اما آپدیت های اندروید نشان می دهند این سیستم عامل در موبایل های سری پیکسل نیز استفاده می شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *