حقوق مدیر عامل یک استارتاپ در سال ۲۰۲۲؟ میانگین ۱۵۰ هزار دلار

استارتاپ حسابداری Kruze Consulting گزارش سالانه حقوق و دستمزد خود را به‌روز کرده است که در آن به آمار قابل توجه و جذابی درباره حقوق مدیران عامل اشاره شده است. در این گزارش که بر اساس آمار ۲۵۰ شرکت مختلف به دست آمده، متوسط حقوق مدیران عامل استارتاپ ۱۵۰ هزار دلار اعلام شده است.

بر اساس این گزارش، در سال ۲۰۲۲، میانگین حقوق مدیر عامل یک استارتاپ ۲.۷ درصد نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده و به ۱۵۰ هزار دلار رسیده است. همچنین با این وجود، حقوق مدیران عامل نسبت به سال ۲۰۲۰ و زمانی که بسیاری از شرکت‌ها تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا قرار گرفته بودند، ۷.۹ درصد افزایش پیدا کرده است.

حقوق مدیر عامل در سال ۲۰۲۲ به تفکیک صنعت

در ادامه این گزارش به آمار و ارقام بسیار جالب دیگری نیز اشاره شده است. طبق نموداری که در پایین مشاهده می‌کنید، به طور متوسط، مدیران عامل شرکت‌های سخت‌افزاری با میانگین حقوق ۱۱۲ هزار دلار در سال، تقریبا کمترین میزان دستمزد را دریافت می‌کنند. از سویی دیگر، مدیران عامل شرکت‌های بیوتکنولوژی و داروسازی به طور متوسط ۱۶۱ هزار دلار حقوق دریافت می‌کنند.

همچنین مدیران عامل شرکت‌های فعال در حوزه تجارت الکترونیکی نسبت به سال گذشته با افزایش قابل توجهی در حقوق خود مواجه بوده‌اند و اکنون میانگین ۱۴۱ هزار دلار را دریافت می‌کنند.

هرچند این استارتاپ در گزارش خود، حقوق مدیران عامل ۲۵۰ شرکت را تحت بررسی خود قرار داده، اما نام هیچ یک از این شرکت‌ها فاش نشده است. همچنین در وب‌سایت این استارتاپ، نوعی حسابگر وجود دارد تا مدیران عامل با استفاده از آن بتوانند متوسط ​​حقوق و دستمزد خود را محاسبه کرده و همچنین وضعیت همتایان خود را بررسی کنند.

Kruze Consulting در گزارش خود نتیجه‌گیری می‌کند که حقوق و دستمزد مدیرعامل استارتاپ‌ها، بر اساس میزان سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در شرکت آن‌ها، تفاوت دارد. در توضیح؛ همانطور که کاملا انتظار می‌رود، بودجه کمتر به معنای دستمزد کمتر است. به عنوان مثال، شرکت‌هایی که کمتر از ۲ میلیون دلار سرمایه جذب کرده‌اند، میانگین حقوقشان ۱۰۶ هزار دلار است و شرکت‌هایی که بیش از ۱۰ میلیون دلار جذب کرده‌اند، به طور متوسط نزدیک به ۲۰۰ هزار دلار به مدیران ارشد خود حقوق پرداخت می‌کنند.

در نهایت، «هیلی جونز»، معاون برنامه ریزی و تحلیل مالی این شرکت در ادامه توضیح می‌دهد:

«فرهنگ استارتاپ‌ها می‌تواند محدودیت‌هایی را برای عدم دریافت حقوق ایجاد کند. برای شرکت‌های فناوری که دارای بودجه کمی هستند، مفهوم «ramen profitability» بنیان‌گذاران را تشویق می‌کند تا برای حداقل نگه‌داشتن هزینه‌ها و جذب سرمایه‌گذاران، دستمزدی دریافت نکنند. از سویی دیگر، با بنیانگذاران مشهوری مانند «جف بزوس» و «مارک زاکربرگ» که یا دستمزدی ندارند یا بسیار کم است و روی حقوق صاحبان سهام خود تمرکز کرده‌اند.»

ramen profitable یا «سوددهی رامن» به زمانی گفته می‌شود که استارتاپ فقط برای پرداخت هزینه‌های زندگی بنیانگذاران درآمد دارد.

 

منبع: دیجیاتو

مطالب مرتبط