با حکم قاضی، پایه‌های امپراتوری اپل به خطر افتاد

احتمالاً به‌زودی میلیون‌ها نفر با این حکم از اپل شکایت می‌کنند تا این شرکت با بحرانی بزرگ مواجه شود.

مدتی قبل اپل توانست یک پرونده‌ی شکایت بزرگ را حل کند؛ اینطور که به نظر میرسد تیم حقوقی شرکت اپل با چالشی جدید روبهرو خاهد بود.

به نقل از رویترز، یک قاضی فدرال اعلام کرد که میلیون‌ها مشتری اپل می‌توانند از این شرکت برای ایجاد انحصار در بازار اپلیکیشن‌های گوشی آیفون و اجبار مشتریان به خرید برنامه‌ها از اپ‌ استور آن هم با قیمتی بیشتراز میزان حقیقی، شکایت کنند.

در ماه مارس ۲۰۲۲ (اسفند ۱۴۰۱ و فروردین ۱۴۰۲)، ایوان گونزالس راجرز، قاضی محلی در یکی از ایالات آمریکا، اعلام کرده است فقط دارندگان حساب اپل که مبلغ ۱۰ دلار یا بیشتر را برای خرید برنامه از اپ‌ استور هزینه کرده‌اند، می‌توانند از اپل شکایت کنند. این قاضی در گذشته ثبت شکایت جمعی علیه اپل خودداری کرده بود.

راجرز می‌گوید که با وجود محدود کردن شاکیان، اپل احتمالاً با نزدیک به ۱۰ میلیون شکایت روبه‌رو می‌شود که البته این عدد می‌تواند کمتر شود.

دو متخصص از جمله دنیل مک فادن (برنده‌ی نوبل اقتصاد) که پیش‌تر اعتبار آن‌ها از سوی اپل رد شده بود، قرار است در این پرونده به‌عنوان شاهد و کارشناس درباره ی چگونگی اسیب رساندن این شرکت به مصرف کنندگان قرار دارند

اپل پیش از تصمیم قاضی فدرال، در پرونده‌ی دیگری در رابطه‌ با محدودیت‌هایی که برای توسعه‌دهندگان برنامه‌های آیفون گذاشته بود، محکوم شد و در نهایت، بخشی از این محدودیت‌ها را با حکم دادگاه حذف کرد.

پیش‌ازاین قوانین دست‌وپاگیر اپل از سوی اتحادیه‌ی اروپا زیر سؤال رفته بود و این اتحادیه از اپل خواست تا امکان پرداخت خارج از اپ‌ استور را برای مصرف‌کنندگان فراهم کند.

با توجه‌ به مشکلات متعدد اپل پس از عرضه گوشی‌های آیفون ۱۵، آیفون ۱۵ پرو و آیفون ۱۵ پرو مکس و نقص‌های امنیتی در هدست واقعیت مجازی اپل مدل ویژن پرو، این شکایت جمعی می‌توانند زلزله‌ای را در این غول فناوری ایجاد کند.

منبع : زومیت

مطالب مرتبط