بانک مرکزی: محدودیت تراکنش‌ها، تنها شامل «واریز» به کارت اشخاص خواهد بود

بانک مرکزی در واکنش به انعکاس خبر تعیین سقف ۲۰ تایی تراکنش‌ واریزی به کارت هر شخص اعلام کرده محدودیت اعمال شده فقط شامل «واریز به» کارت بانکی یک فرد می‌شود و تمام عملیات‌های کارت به کارت را برای کاربران در برنمی‌گیرد. در واقع می‌توان گفت طرح جدید بانک مرکزی محدودیتی برای تعداد تراکنش‌هایی که هر فرد به منظور کارت به کارت از  کارت‌‌های بانکی خود به سایر کارت‌ها در شبکه بانکی انجام می‌دهد، ایجاد نمی‌کند. بانک مرکزی همچنین تاکید کرده که محدودیت تراکنش‌ها باعث سالم سازی فضای کارت به کارت خواهد شد.

انتشار خبر ابلاغ بخشنامه‌ بانک مرکزی برای تعیین سقف ۲۰ تراکنش واریزی موجب واکنش کاربران زیادی در شبکه‌های اجتماعی شده و اکثر فعالان حوزه با این موضوع مخالفت کردند. روابط عمومی بانک مرکزی در همین راستا اعلام کرده این محدودیت با هدف نظارت هر چه بیشتر بر تبادلات پولی و جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی از خدمت انتقال وجه کارت به کارت اعمال می‌شود.

بانک مرکزی در توضیحاتی که اخیرا منتشر ساخته اعلام کرده ازآنجاکه خدمت کارت به کارت برای مقاصد شخصی در نظر گرفته‌شده است، این محدودیت باعث رفع سوءاستفاده‌ها و سالم‌سازی فضای بهره‌برداری کاربران از خدمت کارت به کارت خواهد شد.

آنطور که سایت پیوست گزارش داده، بانک مرکزی قصد دارد به‌منظور جلوگیری از سوءاستفاده‌های محتمل در تبادلات پولی کشور بر بستر کارت به کارت، به‌زودی مجموع تعداد تراکنش‌های واریزی که به کارت‌های هر شخص حقیقی(کد ملی) در یک روز انجام می‌گیرد به بیست تراکنش محدود کند. آنطور که اعلام شده، قرار است شبکه بانکی کشور تا سه ماه آینده امکان پیاده سازی و اجرای این تصمیم را فراهم کند.

بانک مرکزی مدعی است محدودیت تعدادی تعیین‌شده حاصل رصد و تحلیل هوشمند یک‌ساله رفتار کاربران شبکه بانکی است که بر اساس آن، محدودیت در نظر گرفته‌شده است. بانک مرکزی اعلام کرده این محدودیت صرفاً تعداد بسیار محدودی از افراد را تحت تأثیر قرار خواهد داد و بنابراین کارکرد استفاده‌های معمول بدون هیچ مشکلی برقرار خواهد ماند.

ناگفته نماند بر اساس پیگیری‌های دیجیاتو از روابط عمومی بانک مرکزی در این خصوص، اگرچه این بخشنامه ابلاغ شده اما هنوز نهایی نیست و امکان تغییر آن وجود دارد.

منبع: Digiato

آموزش دوره Network+

مطالب مرتبط