مقایسه روش‌های خرید ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال(digital currency) امرو توجه زیادی را در سطح جهان به خود جلب کرده اند و توانسته اند به عنوان یک نوع دارای دیجیتال برای بسیاری از افراد مفید باشند. این نوع از دارای ویژگی‌های مخصوص به خود را نیز دارد از جمله اینکه غیرمتمرکز، شفاف و تغییرناپذیر هستند. این ارزها برای ایجاد این ویژگی ها از تکنولوژی بلاک چین به عنوان تکنولوژی محوری استفاده می‌کنند. استفاده از این تکنولوژی و غیر متمرکز بودن موجب شده است که ارزهای دیجیتال بتوانند مرزهای جغرافیایی را در تراکنش های بین المللی از بین ببرند. اکنون پس از گذشت بیش از یک دهه از معرفی اولین ارز دیجیتال، یعنی بیت کوین به دنیا، این بازار بیش از پیش با استقبال مواجه می‌شود.

ارز دیجیتال

بسیاری از فعالان ارزهای دیجیتال به روش‌های مختلف از این بازار مالی کسب درآمد می‌کنند. عده ای زیادی تریدر هستند، برخی استخراج و ماین می کنند، عده ای نیز از خرید و نگهداری ارزهای دیجیتال سعی می کنند سود بیشتری را کسب کنند. اصولا اگر هریک از این روش ها بخواهید سود کسب کنید، قدم اول برای ورود به این بازار، خرید ارز دیجیتال است. روش های مختلفی نیز برای خرید ارزهای دیجیتال وجود دارد. ما در ادامه به معرفی برخی از روش های خرید ارز دیجیتال خواهیم پرداخت.

روش های خرید ارز دیجیتال:

حتما می‌دانید که برای این کار نیازی به مراجعه حضوری  ندارید. در ایران نیز می توان از روش های مختلفی اقدام به خرید ارزهای دیجیتال کرد که برخی از آنان در زیر برای شما لیست شده است:

 

خرید از دوستان و آشنایان

خرید در شبکه های اجتماعی

خرید از صرافی های خارجی

خرید از صرافی های ایرانی

 

در ادامه به صورت خلاصه به معرفی این روش ها خواهیم پرداخت.

خرید از دوستان و آشنایان:

این روش بدون شک مطمئن ترین روش خرید و فروش ارزهای دیجیتال است  اما صادقانه که نگاه کنیم در بسیاری از مواقع برای ما عملی نیست. حتی ممکن است نخواهیم سایرین متوجه شوند که ما قصد خرید ارز دیجیتال داریم. این موضوع باعث می شود که خرید از دوستان و آشنایان به عنوان یک روش عملی کمتر مطرح باشد. به صورت خلاصه مزایا و معایب خرید از دوستان را می توان این گونه خلاصه کرد::

 

مزیت: سطح اعتماد بالا

ضعف: تنوع ارزهای کم و عدم موجودی

 

 خرید در شبکه های اجتماعی:

 

هر چند گروه ها و کانال های بسیار در این موضوع فعال هستند اما خرید و فروش با این روش ریسک های فراوانی دارد. عدم احراز هویت کامل در کنار عدم وجود شخص ثالثی که بتواند در صورت بروز هرگونه مشکل قضاوت مناسبی داشته باشد، خرید و فروش ارزهای دیجیتال با این روش را پر رسیک می کند. البته باید توجه داشت هر چند با این روش شما به تنوع ارزهای بیشتری دسترسی دارید اما همچنان تنوع کافی را نخواهید داشت. و گاها ممکن است برخی از افراد کارمزدهای بسیار زیاد و غیرمنطقی از شما طلب کنند.

متاسفانه با وجود ریسک های بالا همچنان افراد بسیاری از این روش برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال استفاده می کنند، مراقب باشید جز افرادی نباشید که از این روش از آنها کلاهبرداری می شود. به صورت خلاصه می توان مزایا و ضعف های این روش را به شکل زیر خلاصه کرد:

 

مزیت: تنوع  نسبی ارزهای دیجیتال

 ضعف: کارمزدهای بالا و اطمینان کمتر

 

خرید از صرافی های خارجی:

استفاده از صرافی های ارز دیجیتال امن‌ترین روش خرید بیت کوین و آلت کوین‌ها است. سایت های بسیار زیادی نیز در این زمینه فعال هستند. برای مثال بایننس  (یا صرافی ایرانی مانکس۷۲۴) بزرگ ترین صرافی ارزهای دیجیتال است که طیف وسیعی از ارزهای دیجیتال را نیز پشتیبانی می کند. البته تعداد صرافی های خارجی فعال در حوزه خرید و فروش ارزهای دیجیتال بسیار بالا است و در صورت علاقه می توانید در این مورد در گوگل سرچ کنید.

در مورد صرافی بایننس شاید جالب باشد بدانید که این صرافی از ۲۰۰۰ ارز دیجیتال پشتیبانی می کند. موجودی مناسب و کارمزدهای پایینی از مزایای اصلی آن است. ولی باید توجه داشته باشید با توجه به محدودیت‌های اعمال‌شده از جانب بایننس و دیگر صرافی‌های معتبر خارجی برای کاربران ساکن ایران، کار کردن با این صرافی‌ها با ریسک مسدود شدن حساب و بلوکه شدن دارایی مواجه است. این موضوع حتی ممکن است موجب از دست رفتن کل سرمایه شما شود و از این جهت برای استفاده از این صرافی باید بسیار دقت کنید. البته این موضوع در سایر صرافی های خارجی نیز وجود دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *