اخبار قدیمی

چگونه دستگاه‌های متصل به وای‌فای خودمان را شناسایی کنیم

این روزها بسیاری از ما در خانه یا محل کار خود از یک شبکه وای‌فای شخصی استفاده می‌کنیم. از طرف دیگر افراد بسیار زیاد دیگری نیز هستند که دائما تلاش می‌کنند تا به شکلی از شبکه وای‌فای دیگران استفاده کنند. بنابراین یکی از روشهای افزایش سطح امنیت شبکه شما این است که دستگاه‌های ناشناس متصل به وای‌فای خود را شناسایی کرده و آنها را اخراج کنید.

یکی از راهکارهای جلوگیری از اتصال افراد ناشناس به شبکه وای‌فای شما این است که ابتدا بررسی کنید چه کسانی در حال استفاده از شبکه وای‌فای شما هستند و پس از شناسایی دستگاه‌های ناشناس از اتصال آنها به شبکه جلوگیری کنید.

چگونه با کامپیوتر شخصی سایر دستگاه‌های ناشناس را از شبکه وای‌فای خود اخراج کنید

در این روش شما از طریق کامپیوتر شخصی خود و با استفاده از یک ابزار کاربردی و مفید تمام دستگاه‌های متصل به شبکه وای‌فای خود را شناسایی کرده و بعد از آن امکان اتصال بعضی از دستگاه‌های انتخاب شده را به شبکه مسدود می‌کنید. برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله ۱. ابتدا نرم افزار wifiguard را دانلود کرده و روی سیستم عامل ویندوز نصب کنید. در زمان نصب می‌توانید زبان مورد نظر خود را نیز انتخاب کنید.

1_186

مرحله ۲. حالا شما باید آدرس مک تمام دستگاه‌هایی که در حال حاضر به شبکه وای‌فای شما متصل شده‌اند را به دست آورید. برای این منظور به منوی File رفته و Settings را انتخاب کنید.

2_158

مرحله ۳. حالا از بخش network adapter کارت شبکه وای‌فای خود (همان کارتی که در حال حاضر به آن متصل هستید) را انتخاب کنید. آدرس آی‌پی آن معمولا شبیه به ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ است.

3_126

مرحله ۴. حالا باید شروع به اسکن دستگاه‌ها کرده و فهرستی از تمام دستگاه‌های متصل به این شبکه را به همراه آدرس مک آنها به دست آورید.

4_113

مرحله ۵. حالا به بخش تنظیمات شبکه بی‌سیم روتر خود رفته و گزینه فیلتر شبکه از طریق MAC را فعال کنید و تنها آدرس مک دستگاه‌هایی را که مایلید به شبکه وای‌فای شما متصل شوند به تنظیمات روتر اضافه کنید.

5_90

مرحله ۶. حالا تنها دستگاه‌هایی می‌توانند به شبکه شما متصل شوند که اطلاعات آدرس مک آنها در فهرست  MAC filter روتر شما موجود است.

استفاده از ابزار Netcut

اگر از دستگاه اندروید برای مدیریت شبکه وای‌فای خود استفاده می‌کردید، احتمالا با ابزار Netcut آشنا هستید. Netcut یک نسخه مخصوص سیستم عامل ویندوز هم دارد که به شما کمک می‌کند کاربران را از شبکه وای‌فای اخراج کنید. هر چند نسخه ویندوز این ابزار مدت زمان زیادی است که به‌روزرسانی نشده است، اما همچنان به خوبی کار می‌کند و می‌توان آن را به عنوان یکی از بهترین نرم افزارهای مسدود کردن وای‌فای معرفی کرد.

6_352

ابتدا به وبسایت Netcut بروید و نسخه ویندوز این اپلیکیشن را دانلود کنید. بعد از نصب، Netcut از شما می‌خواهد تا اپلیکیشن دیگری به نام WinCap را هم نصب کنید. بعد از اتمام نصب کامپیوتر خود را ری‌استارت کرده و Netcut را باز کنید. این ابزار فهرستی از تمام دستگاه‌های متصل به شبکه وای‌فای شما به همراه آدرس مک هر یک را نمایش خواهد داد. برای حذف دستگاه‌های متصل به شبکه، مک آدرس آنها را انتخاب کرده و روی دکمه Cut کلیک کنید.

منبع:شبکه-مگ

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا