نوید ویژگی که ویندوز۱۰ را کارآمدتر می کند

به نقل از نبض فناوری مایکروسافت در حال کار روی ویژگی جدیدی است که می تواند به عملکرد پردازنده رایانه شما برای دوام بهتر باتری و کاهش نویز فن کمک کند. این ویژگی با نام EcoQoS ، اکنون در حال آزمایش بتا با Windows Insiders است و قول می دهد ویندوز ۱۰ را بسیار کارآمدتر کند.

طبق گفته ریموند لی، مدیر برنامه Windows Fundamentals، این ویژگی جدید EcoQoS در مورد مصرف انرژی بهتر و کاهش نیرو و گازهای گرمایی است. همه اینها با آنچه در سطح ویندوز۱۰ به عنوان سطح کیفیت جدید شناخته می شود. که با برخی از فرایندهای پس زمینه که عملکرد یا تأخیر قابل توجهی ندارند، بهتر کار می کند.

این تغییری عظیم خواهد بود، زیرا اکثر گیمرها می دانند که اجرای یک کار با CPU معمولاً به عملکرد بالا یا سرعت کلاک، مصرف باتری بیشتر و صدای بیشتر فن احتیاج دارد. در همین حال، بهبود عمر باتری به معنای قطع برق ارسالی به پردازنده است.

با استفاده از EcoQoS، ویندوز ۱۰ قادر است فرآیندهای بیشتری را در یک ماده کم مصرف اجرا کند، به ویژه فرایندهایی که به عملکرد بالای CPU و یا کشش برق از باتری نیاز ندارند. ویندوز قادر خواهد بود با استفاده از EcoQoS چنین فرایندهایی را برای اجرای کارآمدتر با پیکربندی CPU برای عملکرد خودکار با سرعت کارآمدتر برنامه ریزی کند. در واقع، این به لپ تاپ شما کمک می کند تا روی موارد مهم تمرکز کند و مانع انجام کار شما نمی شود.

مایکروسافت در آزمایشات خود، این ویژگی ثابت کرده است که مصرف انرژی CPU تا ۹۰درصد کاهش می یابد و برای انجام کارهای خاص از نیم انرژی CPU استفاده می کند. سناریوهای کاربردی EcoQoS شامل خدمات پس زمینه، به روزرسانی ها، موتورهای همگام سازی و خدمات نمایه سازی است.

البته، این ویژگی به عهده توسعه دهندگان است. مایکروسافت می گوید توسعه دهندگان می توانند با فراخوانی API ها در فرایندها و رشته هایی که به عنوان EcoQoS شناخته می شوند فرایندها را انتخاب کنند.  این ویژگیدر حالت فعلی، فقط با پردازنده های نسل ۱۰ و ۱۱ اینتل و پردازنده های سری Ryzen 5000 AMD سازگار است. حتی کوالکام نیز در این سیستم گنجانده شده است؛ مایکروسافت وعده داده که تنظیم EcoQoS می تواند به زودی به طیف گسترده تری رایانه های شخصی رومیزی برسد.

EcoQoS بخشی از برنامه های مایکروسافت برای منفی شدن تولید کربن تا سال ۲۰۳۰ همچنین بخشی از نرم افزار پایدار است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *