مشخصات و قیمت پردازنده‌های رایزن ۷۰۰۰ شرکت AMD افشا شد

شرکت AMD روی نسل بعدی پردازنده‌های دسکتاپ خود با اسم رمز «رافائل» کار می‌کند و حالا شاهد افشای مشخصات و قیمت پردازنده های رایزن ۷۰۰۰ هستیم. به نظر می‌رسد در بالاترین مدل این تراشه‌ها با ۲۴ هسته روبه‌رو می‌شویم و AMD می‌خواهد این محصول را با قیمتی نزدیک به ۹۰۰ دلار روانه بازار کند.

طبق ویدیوهای دو منبع RedGamingTech و Zhongzheng Evaluation، پردازنده‌های آینده AMD مبتنی بر معماری Zen 4 خواهند بود. در حال حاضر مشخصات و قیمت چهار پردازنده از این خانواده افشا شده که در سری رایزن ۹، رایزن ۷ و رایزن ۵ قرار می‌گیرند.

مشخصات و قیمت احتمالی پردازنده های رایزن ۷۰۰۰

بالاترین عضو این خانواده ظاهرا رایزن ۹ ۷۹۵۰X نام دارد که با ۲۴ یا ۱۶ هسته از راه می‌رسد. در حقیقت گزارش اخیر به ۲۴ هسته و ۴۸ رشته اشاره می‌کند. استفاده از این ۲۴ هسته نیازمند ۳ چیپلت با معماری Zen 4 است که با توجه به اندازه یکسان با پردازنده‌های AM4 دقیقا نمی‌دانیم AMD چگونه به این هدف دست پیدا می‌کند.

این پردازنده احتمالا حداکثر فرکانس تک هسته‌ای ۵.۴ گیگاهرتز خواهد داشت که ۱۰ درصد افزایش را نسبت به نسل کنونی‌اش نشان می‌دهد. همچنین توان طراحی حرارتی آن در محدوده ۱۲۵ تا ۱۷۰ وات قرار می‌گیرد. در نهایت احتمالا با برچسب قیمتی ۹۰۰ دلار برای این پردازنده روبه‌رو می‌شویم.

پردازنده بعدی رایزن ۹ ۷۹۰۰X نام دارد که از ۱۶ یا ۱۲ هسته بهره می‌برد که به ترتیب ۳۲ و ۲۴ رشته دارند. حداکثر فرکانس این پردازنده به ۵.۳ گیگاهرتز می‌رسد و توان طراحی حرارتی ۱۰۵ تا ۱۷۰ وات دارد. این پردازنده هم مانند سایر اعضای خانواده رایزن ۷۰۰۰ با معماری Zen 4 توسعه می‌یابد. انتظار می‌رود قیمت این تراشه ۶۵۰ دلار باشد.

رایزن ۷ ۷۸۰۰X دیگر پردازنده جدید AMD خواهد بود که با ۸ هسته و ۱۶ رشته از راه می‌رسد. این پردازنده حداکثر فرکانس ۵.۲ گیگاهرتز را با توان طراحی حرارتی ۱۰۵ وات در اختیار کاربران قرار می‌دهد. انتظار می‌رود قیمت این پردازنده برابر ۵۰۰ دلار باشد.

پردازنده رایزن ۵ ۷۶۰۰X نام دارد که با ۶ هسته و ۱۲ رشته روانه بازار می‌شود. حداکثر فرکانس این پردازنده با توان طراحی حرارتی ۶۵ وات برابر ۵.۱ گیگاهرتز خواهد بود و قیمتی برابر ۳۵۰ دلار خواهد داشت.

تمام پردازنده های رایزن ۷۰۰۰ AMD با لیتوگرافی ۵ نانومتری توسعه می‌یابند و انتظار می‌رود از رم DDR5 دو کاناله و ۲۵ مسیر PCIe Gen 5 پشتیبانی کنند. از سایر ویژگی‌های این خانواده از پردازنده‌های AMD می‌توان به پشتیبانی از پلتفرم AM5 با سوکت LGA1718 اشاره کرد.

 

منبع: دیجیاتو

مطالب مرتبط