دستاورد جدید سامسونگ و کوالکام؛ سرعت دانلود ۸ گیگابیت بر ثانیه با شبکه ۵G

سامسونگ، غول کره‌ای با همکاری کوالکام به سرعت دانلود ۸.۰۸ گیگابیت بر ثانیه دست پیدا کرده که سریع‌ترین سرعت دانلود ۵G تاکنون محسوب می‌شود.

سامسونگ یکی از عواملی اصلی فناوری ۵G محسوب می‌شود و از زمان عرضه گلکسی S10 5G در اوایل سال ۲۰۱۹ به طور رسمی وارد بازار گوشی‌های ۵G نیز شد.

سامسونگ توضیح می‌دهد که برای دستیابی به این سرعت از فناوری اتصال دوگانه رادیویی جدید (NR-DC) استفاده کرده که طیف mmWave و ۵G را با یکدیگر ترکیب می‌کند. غول فناوری با استفاده از این روش موفق به دریافت ۸۰۰ مگاهرتز طیف mmWave و ۱۰۰ مگاهرتز طیف باند میانی شده است.

تست سرعت در آزمایشگاه‌های مستقر در پلانو، تگزاس سامسونگ و با استفاده از شبکه دسترسی رادیویی (RAN) و هسته (Core) کاملا مجازی، ماکرو فشرده mmWave 5G و و رادیوی عظیم MIMO (چند خروجی چند ورودی) دارای ۲۵۶ مدولاسیون کیوآام (QAM) انجام شده است که امکان عملکرد بهتر را فراهم می‌کند. همچنین دستگاهی که سامسونگ با انجام آزمایش در آن، موفق به ثبت سرعت دانلود ۸.۰۸ گیگابیت بر ثانیه‌ای شده، دارای مودم اسنپدراگون X65 5G کوالکام بوده است.

بهبود سرعت دانلود در تست‌های اخیر ۵G

در مارس سال گذشته، سامسونگ فرکانس ۴۰ مگاهرتزی شبکه ۴G و فرکانس ۸۰۰ مگاهرتزی mmWave 5G را با یکدیگر ترکیب کرد تا به سرعت دانلود بالای ۵.۲۳ گیگابیت بر ثانیه دست پیدا کند. تاکنون نیز در سال‌های ۲۰۲۰، ۲۰۱۹ و ۲۰۱۸ به ترتیب رکوردهای ۴.۳ گیگابیت بر ثانیه، ۲.۶۵ گیگابیت بر ثانیه و ۱.۷ گیگابیت بر ثانیه به دست آمده بود که با توجه به آن‌ها، رکورد فعلی غول فناوری بسیار چشمگیر به نظر می‌رسد.

تقریبا سه سال از زمانی که فناوری ۵G برای اولین بار در دسترس مصرف‌کنندگان قرار گرفت می‌گذرد اما نسل بعدی شبکه بی‌سیم همچنان در حال توسعه است و از آن به عنوان یک پیشرفت جدید در سال‌های آینده یاد می‌شود، زیرا هنوز به طور گسترده در سراسر جهان راه‌اندازی نشده است. از طرفی دیگر بیشتر کاربران هنوز به آن دسترسی ندارند و احتمالا پشتیبانی سراسر از آن چندین سال دیگر طول خواهد کشید.

 

منبع: دیجیاتو

دوره آموزشی +Network

مطالب مرتبط