بیل گیتس به بزرگترین اشتباه دوران کاری خود اعتراف کرد

بیل گیتس در تازه‌ترین مصاحبه خود از بزرگترین اشتباه کاری خود در طول دورانی که در مایکروسافت بود سخن گفت.

“بزرگ‌ترین اشتباه مدیریتی من در طول دورانی که در مایکروسافت بودم عدم موفقیت در ساخت پلتفرم موبایلی مانند اندروید بود که بتواند یکه‌تاز حوزه خود باشد.” بیل گیتس در مصاحبه اخیری که در شرکت سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر Village Global انجام داد درباره اشتباهاتی که در دوران مدیریتی خود در شرکت مایکروسافت مرتکب شده بود صحبت کرد: “بزرگ‌ترین اشتباهی که در طول دوران مدیریت من در مایکروسافت رخ داد تبدیل نشدن به چیزی بود که در حال حاضر اندروید شده است.”

وقتی اولین گوشی اندرویدی در سال ۲۰۰۸ معرفی و وارد بازار شد، پلتفرم موبایل گوگل به‌یک آلترناتیو دیگر در کنار آیفونی تبدیل شد که سال قبل از آن یعنی ۲۰۰۷ وارد بازار شده بود. مایکروسافت خیلی تلاش کرد تا در میدان رقابت باقی بماند اما در نهایت شکست خورد.

در آن دوران مایکروسافت قدرت حاکم بر بازار نرم‌افزار دستکاپ بود و انتظار می‌رفت که بتواند خود را به‌عنوان بازیگر اصلی در حوزه موبایل نیز معرفی کند. مایکروسافت پلتفرم گوشی خود را با عنوان “ویندوز موبایل” معرفی کرد، اما محوریت آن کیبورد و استایلوس بود. سرانجام مایکروسافت در سال ۲۰۱۰، ویندوز فون ۷ را که سازگار با فناوری تاچ بود عرضه کرد، اما دیگر خیلی دیر شده بود. سهم ویندوز فون ۷ از بازار بسیار ناچیز بود و در نهایت مایکروسافت تصمیم گرفت تا پشتیبانی از این سیستم‌ عامل را در سال ۲۰۱۷ متوقف کند. اواخر سال جاری میلادی نیز پشتیبانی از “ویندوز ۱۰ موبایل” خاتمه خواهد یافت.

بیل گیتس در ادامه مصاحبه خود گفت: “اندروید پلتفرم استاندارد غیراپلی است. طبیعی بود که مایکروسافت در این رقابت پیروز شود. چون همیشه برنده است که همه چیز را از آنِ خود می‌کند. اگر شما بتوانید ۹۰ درصد اپلیکیشن‌های بازار را در اختیار داشته باشید در راه موفقیت گام برمی‌دارید. این موضوع دقیقا برای یک سیستم‌عامل هم صادق است.”

البته مسئولیت این خطا و در نهایت شکست تنها متوجه بیل گیتس نبود. وی که در سال ۲۰۰۰ از پست مدیرعاملی مایکروسافت کناره‌گیری کرد هم‌چنان به مدت یک دهه به‌صورت پاره‌وقت به‌عنوان رییس بخش معماری نرم‌افزار مشغول به‌کار بود تا اینکه سرانجام تصمیم گرفت به‌دنبال کارهای خیریه برود.

مدیرعامل مایکروسافت در این زمان استیو بالمر بود که گوشی آیفون را به دلیل آنکه بیش از حد گران بود به تمسخر گرفت. خیلی از شکست‌های موبایلی مایکروسافت، به‌ویژه همکاری مشترک آنها با نوکیا، به وی نسبت داده می‌شود.

بیل گیتس هنوز هم از اینکه مایکروسافت نتوانست بازار موبایل را قبضه کند افسوس می‌خورد: “فقط یک جا برای سیستم‌عامل غیراپلی وجود دارد.” وی به این نکته هم اشاره کرد که این سیستم‌عامل آلترناتیو، ارزشی برابر با ۴۰۰ میلیارد دلار داشته است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *