به‌زودی عرضه رمزارز ملی به‌طور آزمایشی آغاز خواهد شد

علی صالح‌آبادی، رئیس کل بانک مرکزی ایران، ظهر امروز در کمیسیون اقتصادی مجلس حضور یافت و گزارشاتی از وضعیت کلان اقتصادی کشور را به نمایندگان مجلس، ارائه داد.

رئیس کل بانک مرکزی، با اشاره به این نکته که این روزها بازار رمزارزها، در سطح دنیا و همین‌طور در کشور ما، داغ است؛ از اهمیت ساماندهی بازار ارزهای دیجیتال گفت و اعلام کرد که قرار است با همکاری کمیسیون اقتصادی مجلس، کارگروهی تشکیل شود و موضع بانک مرکزی و کشور در رابطه با رمزارزها، مشخص شود.

پیش‌تر در اردیبهشت‌ماه امسال، به دستور شورای عالی فضای مجازی و با ابلاغ معاون اول رئیس‌جمهور، کارگروه مبادلات رمزارز تشکیل شد و هدف از تشکیل آن، ساماندهی بازار مبادلات رمزارز و برنامه‌ریزی برای ساماندهی صرافی‌هایی که در حوزه رمزارزها فعالیت می‌کنند، اعلام شد؛ اما تشکیل این کارگروه با پایان کار دولت دوازدهم، همزمان شده و فعالیت آن متوقف شد.

طی دو سال گذشته و پس از رشد و بازدهی قابل‌توجه بیت‌کوین، مردم در سراسر جهان، از خریدوفروش و سرمایه‌گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال، استقبال کرده‌اند و مردم ایران نیز از این قاعده مستثنی نبوده‌اند.

کمیسیون اقتصادی مجلس، اعلام کرده است که براساس برآوردهای صورت‌ گرفته، در ایران، سالانه نزدیک به یک‌ میلیارد و صد میلیون دلار، رمزارز توسط ماینرها استخراج می‌شود و روزانه هفتصد بیت‌کوین به‌طور غیررسمی در داخل کشور، خرید و فروش می‌شود.

همچنین طی سال اخیر، به دنبال قطعی‌های گسترده برق در سراسر کشور، وزیر نیرو، علت کمبود برق را استخراج ارزهای دیجیتال و مصرف بالای برق ماینرها اعلام کرده بود.

به دلایل گفته شده، موضوع رمزارزها و ساماندهی آن‌ها، مدتی است که به یک چالش برای مسئولین تبدیل شده است.

حالا رئیس بانک مرکزی، در جلسه امروز خود با نمایندگان در کمیسیون اقتصادی مجلس، اعلام کرد که قرار است رمزارز ملی ایران، پس از تایید شورای پول و اعتبار، به‌طور آزمایشی عرضه شود.

براساس طرحی که تیرماه امسال، در مجلس شورای اسلامی مطرح شد و هنوز به تصویب نرسیده است؛ پس از عرضه رمزارز ملی، استفاده از رمزارزهای دیگر در شبکه پرداخت کشور، ممنوع خواهد شد.

منبع: ITresan

آموزش دوره لینوکس 

مطالب مرتبط