اینتل: کمبود جهانی تراشه تا سال ۲۰۲۴ ادامه خواهد داشت

شش ماه پس از آنکه پیش‌بینی شد کمبود جهانی تراشه حداقل تا سال ۲۰۲۳ ادامه خواهد یافت، حالا «پت گلسینگر»، مدیرعامل اینتل اعلام کرده که حل کردن این مشکل احتمالا تا سال ۲۰۲۴ زمان می‌برد.

گلسینگر می‌گوید ما بنابر ارزیابی‌های سال گذشته‌مان عقیده داریم این کمبود به سال ۲۰۲۴ هم کشیده خواهد شد، چرا که حالا کمبود مذکور به تجهیزات هم رسیده و این امر بعضی کارخانه‌های تولیدکننده را به دردسر خواهد انداخت.

ماجرا مشخصا حالتی آخرالزمانی دارد اما باید این مورد را هم بدانید که مشکل «کمبود تراشه» مدام در حال تغییر است، در هر شرایطی تمامی انواع تراشه‌ها را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد و برخی صنایع و بعضی بخش‌ها آسیب سهمگین‌تری از این مشکل متحمل خواهند شد.

در واقع خود اینتل جزو شرکت‌هایی قرار داشت که عملکرد خوبی از خود نشان داد و به گفته گلسینگر آنها حتی توانستند به برآوردهای خود در زمینه تقاضای مشتریان هم برسند.

پت گلسینگر

ادامه کمبود تراشه تا ۲۰۲۴

طبق اخبار موجود، ظاهرا وقتی گلسینگر از کشیده شدن کمبود تراشه به سال ۲۰۲۴ صحبت می‌کند، بخشی از صحبت وی به توانایی صنایع در تامین تقاضای ایجاد شده برای خطوط تولیدی جدید باز‌می‌گردد که شاید هنوز افتتاح هم نشده باشند.

به گفته وی آنها انتظار دارند این مشکل حین ادامه پیدا کردن تا سال ۲۰۲۴ همچنان در زمینه‌هایی مانند ظرفیت ریخته‌گری و موجودی ابزاری چون خطوط ریخته‌گری مدارها اختلال ایجاد کند. گفتنی است که در چنین شرایطی بیشترین مشکل متوجه تولید محصولاتی چون CPUها، GPUها و کنسول‌های بازی خواهد شد.

با این حال به نظر می‌رسد که عرضه و تقاضا در حال متعادل‌تر شدن است اما شبکه‌سازی فروشندگان تراشه همچنان درگیر این کمبود تراشه چشمگیر قرار دارد.

در پایان بد نیست به این نکته هم اشاره کنیم که اینتل یکی از کمپانی‌هایی است که سرمایه‌گذاری سنگینی در خطوط تولید جدید خود انجام داده و هم اکنون دو کارخانه این شرکت در ایالت‌های اوهایو و آریزونا در آمریکا و یکی در آلمان در حال ساخت هستند. هرچند ظاهرا هیچ یک از این کارخانه‌ها تا سال ۲۰۲۴ افتتاح نخواهند شد.

 

منبع:‌ دیجیاتو

مطالب مرتبط