افزایش ۴۰۰ درصدی قیمت توکن‌های متاورس طی یک سال

در شرایط فعلی که ارزش بسیاری از ارزهای دیجیتال کاهش پیدا کرده، گفته می‌شود ارزش توکن‌های متاورس تقریبا ۴۰۰ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است.

بر اساس داده‌های ارائه شده توسط شرکت تحلیل بازار Kraken Intelligence، در بین تمام رمزارزهای کریپتو، توکن‌های متاورس بیشترین رشد سالانه را به همراه داشته‌اند. همچنین طبق این گزارش، در بین این توکن‌ها، Decentraland (MANA) با ۴۱ درصد، Sandbox (SAND) با ۴۷۰ درصد، Axie Infinity (AXS) با ۵۱۱ درصد و STEPN (GMT) با ۷۴۶ درصد بیشترین رشد را تجربه کرده‌اند.

توکن‌های متاورس را می‌توان برای پرداخت هزینه‌ها، خرید زمین دیجیتال و به طور کلی مشارکت در دنیای مجازی آن‌ها استفاده کرد.

طبق نمودار بالا، پس از توکن‌های متاورس، توکن‌های مبادله‌ای بیشترین رشد سالانه را داشته‌اند که ارزش آن‌ها نسبت به سال گذشته ۶ درصد افزایش یافته است. تمام دسته‌های دیگر، در دوره زمانی مشابه، با سقوط مواجه شده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به کاهش ارزش ۱۳ درصدی بیت کوین و و ۷۲ درصدی DeFi اشاره کرد.

افت توکن‌های متاورس در بازه‌های زمانی کوتاه

با این حال، تمام دسته‌هایی که توسط گزارش Kraken بررسی شده‌اند، از جمله متاورس و توکن‌های مبادله، در ۳۰ روز و ۹۰ روز گذشته بازدهی منفی داشته‌اند. به عنوان مثال، توکن‌های متاورس در ۳۰ روز گذشته با افت ۴۲ درصدی و نرخ نوسان ۱۷۳ درصدی، یکی از بدترین ارزها بوده‌اند.

توکن‌های لایه ۱ مانند سولانا (SOL) و کاردانو (ADA) در ۹۰ روز گذشته با ۵۳ درصد کاهش بازدهی، بیشترین میزان سقوط را تجربه کرده‌اند. همچنین در ۳۰ روز گذشته بازدهی آن‌ها به میزان ۴۳ درصد کاهش یافته است. بیت‌کوین (BTC) و اتریوم (ETH) در هر سه بازه زمانی بررسی شده توسط Kraken در مقایسه با آلت‌کوین‌ها ضرر نسبتا کمی داشته‌اند.

در همین رابطه، بازی‌های مبتنی بر بلاکچین با استفاده از NFT و پلتفرم‌های متاورس تاکنون در سال ۲۰۲۲ به محبوبیت زیادی دست پیدا کرده‌اند. اخیرا گفته شده بود که متاورس تا سال ۲۰۳۱ می‌تواند ۳ تریلیون دلار به اقتصاد جهانی کمک کند.

 

منبع: دیجیاتو

مطالب مرتبط