AMD و انتشار جزئیات پردازنده موبایل رایزن 4000

AMD درماه فوریه 2020در رویدادTech Day، اطلاعاتی را درباره‌ی محصولات جدید خود به رسانه‌ها اعلام کرد.

در این مطلب اطلاعات پردازنده موبایل رایزن ۴۰۰۰ شامل معماری، مشخصات و قابلیت‌ها آورده شده است.

با این تجهیزات عرضه‌ی لپ‌تاپ‌های قدرتمندتر و باکیفیت‌تر فراهم خواهد شد.

در ادامه با تیم کارشناسی عصر رایان شبکه همراه باشید.

AMD و پردازنده موبایل رایزن 4000

یکی از مهم‌ترین محصولات معرفی‌شده AMD در رویداد مذکور، موبایل رایزن 4000 بود. با توجه به نزدیک شدن زمان عرضه یا پیش‌فروش پردازنده‌های مذکور، رسانه‌ها امکان انتشار اطلاعات جزئی را پیدا کرده‌اند.

از اولین محصولات مجهز به پردازنده‌ی جدید AMD نیز می‌توان Asus Zephyrus G14 را نام برد که با پردازنده‌ی رایزن سری H به بازار عرضه می‌شود و درنتیجه می‌توان به‌زودی شاهد انتشار بنچمارکی از پردازنده روی این لپ تاپ باشیم.

پردازنده‌های رایزن جدید موسوم به Ryzen 4000 APU مبتنی برمعماریZen 2 طراحی شده‌اند و ازفناوری تولید هفت نانومتری بهره می‌برند.

AMD دررویداد CES 2020 دو محصول از سری رایزن H را به‌ نام‌های Ryzen 7 4800H هشت هسته‌ای و Ryzen 5 4600H با ۶ هسته‌ی پردازشی، معرفی کرد که همگی توان طراحی گرمایی ۴۵ وات داشتند.

پیکره‌بندی اصلی هسته در این پردازنده با Ryzen 7 4800H تفاوت زیادی ندارد.

پردازنده‌ی Ryzen 9 4900H در بهار سال ۲۰۲۰ همراه‌با Ryzen 9 4900HS به بازار عرضه خواهد شد. پردازنده‌ی دوم، سرعت کلاک کمتر را با بازدهی بهتر مصرف نیرو به‌همراه دارد. این پردازنده ۳۵ واتی، البته سرعت کلاک بالاتری نسبت به مدل ۴۵ واتی 4800H دارد.

شرکت سازنده همچنین Ryzen 4800HS را هم با توان ۳۵ وات عرضه خواهد کرد.

در صورتی که تولیدکننده‌های دیگر که از پردازنده‌های HS استفاده می‌کنند، برای موفقیت بیشتر باید در تمامی مراحل طراحی لپ‌تاپ با AMD همکاری کنند تا محصول نهایی با بالاترین بازدهی مصرف نیرو تولید شود.

AMD برای عرضه‌ی بهترین تجربه‌ی کار با لپ‌تاپ با پردازنده‌های جدید، در سری U نیز همکاری نزدیکی با تولیدکننده‌ها دارد تا محصولات ضعیف با پردازنده‌های این شرکت به بازار عرضه نشوند.

پردازنده موبایل

کارایی و قدرت پردازنده ها

AMD اطلاعاتی از کارایی و قدرت پردازنده‌ها هم ارائه کرد که البته باید با دقت آن‌ها را موردبررسی قرار داد.

شرکت سازنده برای اطلاع بیشتر از کارآیی محصولات جدید، آزمایشاتی انجام داده است. در آزمایش اول، بنچمارکCinebench پردازنده‌های Ryzen 7 4800U و 4700U را می‌بینیم که به‌ترتیب، هشت هسته و ۱۶ رشته و هشت هسته و هشت رشته‌ی پردازشی دارند. پردازنده‌ی 4800U عملکردی عالی دارد و در آزمایش‌ها ۹۰ درصد بهتر از آیس لیک Core i7-1065G7 و ۳۷ درصد بهتر از پردازنده‌ی ۶ هسته‌ای کامت لیک Core i7-10710U ظاهر شد.

می توان نتیجه گرفت که ظاهرا پردازنده‌های هشت هسته‌ای AMD عملکردی دوبرابر بهتر از پردازنده‌های ۶ هسته‌ای اینتل دارند.

همچنین در اطلاعات منتشرشده، جزئیات زیادی هم از برتری پردازند‌ها در کاربردهای گیمینگ ذکر شده است.

در مقایسه‌های صورت‌گرفته، پردازنده‌های AMD برتری قابل‌توجهی دارند که البته باز هم نمی‌توان همه‌ی آن‌ها را تأیید کرد. در بخش بنچمارک‌ها اطلاعاتی از آزمایش سری Ryzen 5 U هم دیده می‌شود که عملکرد بهتری نسبت به رقیب دارند.

تعداد بیشتر هسته‌ها و همچنین استفاده از فناوری هفت نانومتری، از دلایل برتری محصولات AMD هستند.

بخش عمده‌ای از مقایسه‌ی بنچمارک‌های AMD بین 4800H و محصول اینتل موسوم به 9750H صورت می‌گیرد.

پردازنده‌ی AMD با هسته‌های بیشتر، قطعا پیروز رقابت است. هر دو سیستم ازپردازنده‌ی گرافیکی مستقل Nvidia RTX 2060 بهره می‌برند.

در مقایسه‌ای دیگر، شاهد حضور Ryzen 9 4900H و Core i9-9980H در دسته‌ی پرچم‌دار هستیم که باز هم پردازنده‌ی AMD با توان ۳۵ وات، عملکرد بهتری نسبت به رقیب با توان ۴۵ وات دارد.

منبع: زومیت

مطالب پربازدید:

جذابیت جدید دنیای فناوری؛ با معرفی تلویزیون های شفاف و منعطف!

اتمام تاریخ مصرف 10 فناوری تا پنج سال آینده

لیستی از بهترین مشاغل حوزه فناوری در سال 2020

http://instagram.com/asreshabakeh


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *