شیوع ویروس کرونا و چالش کشیدن اتصال به شبکه از راه دور

شرکت های بزرگی همچون IBM، گوگل، آمازون،AT&T ، سیسکو، اپل و سایرین با شیوع ویروس کرونا تعداد زیادی از کارکنان خود را به دورکاری فرستاده اند، که این مسئله اتصال به شبکه ها از راه دور را با چالش مواجه کرده است.

با گسترش ویروس کرونا، بسیاری از شرکت ها کارمندان را ملزم به کار کردن در خانه کرده اند و استرس های غیرقابل پیش بینی ای را روی فناوری های شبکه از راه دور ایجاد کرده و باعث افزایش پهنای باند و نگرانی های امنیتی می شوند.

مشاغل دورکار و تاثیر آن بر VPN

رشد سریع مشاغل دورکار، طی دهه های گذشته به حدود 4 میلیون نفر تخمین زده شده است. در حال حاضر و با توجه به شرایط کنونی کشورها و شیوع ویروس کرونا، افزایش کاربران جدید برای دسترسی به شبکه ها از راه دور و به صورت آنلاین در حال افزایش است.

تحقیقات انجام شده توسط Atlas فروشنده VPN نشان می دهد که استفاده از VPN در ایالات متحده بین روزهای 9 تا 15 مارس 53٪ رشد کرده است و می تواند رشد سریعتری هم داشته باشد. میزان استفاده از VPN در ایتالیا، که شیوع ویروس در این کشور حدود دو هفته زودتر از ایالات متحده آمریکا است، طی هفته گذشته 112 درصد افزایش یافته است. راشل ولچ ، مدیر عامل Atlas VPN ، در بیانیه ای گفت: “ما تخمین می زنیم كه استفاده از VPN در آمریكا می تواند تا پایان ماه بیش از 150٪ افزایش یابد.”

مشاغل با انجام آزمایش های یک روزه، تلاش می کنند تا میزان ظرفیت مورد نیاز خود را بدست آورند. به عنوان مثال، به گفته شیکاگو تریبون، JPMorgan Chase ، Morningstar و استارتاپ آنالیز Arity قصد دارند سیستم های خود را با داشتن کارمندان یک روز در خانه آزمایش کنند.

از طرف دولت، آژانس هایی مانند اداره ملی اقیانوسی و اتمسفر و ناسا تست اتصال به شبکه از راه دور را انجام می دهند تا ظرفیت شبکه از راه دور خود را بفهمند و در صورت اضافه شدن هزاران کارگر جدید، تأثیرات آن مشخص شود.

لازم به ذکر است که حدود 2 میلیون نفر در ایالات متحده برای دولت کار می کنند.

راهکارهای پیشرو

برای كمك به رفع مشکلات در شبکه های داده سلولی، كمسیون ارتباطات فدرال به T-Mobile دسترسی موقت به طیف در باند 600 مگاهرتز كه متعلق به سایر افراد دارای مجوز است، اعطا كرده است. براین اساس T-Mobile گفت: که این طیف را درخواست می کند تا برای آمریکایی ها سهولت در شرکت در راه دور، یادگیری از راه دور و کار از راه دور را آسان تر کند و در این حین دوری از اجتماعات توصیه می شود.

برخی از فعالان صنعت نگران دسترسی به اینترنت در مناطق دور افتاده هستند که در این مناطق به اتصال مبتنی بر بی سیم متکی هستند.

در این خصوص الکس کروز فارمر، مدیر محصول شرکت اطلاعات شبکهThousandEyes ، گفت: “احتمالاً مشکلاتی در مناطقی که به راحتی در دسترس نیستند، مانند مکان های روستایی، که دسترسی به اینترنت به مایکروویو یا زیرساخت های بی سیم متکی است، وجود دارد.

چالش دراینجا این است که پهنای باندموجود معمولاً ازطریق این راه حل ها و همچنین زمان نهان بیشتری بسیارکمتر است.

فارمر اضافه کرد:

“ما به دلیل افزایش بارها، تعداد بسیار کمی از مسائل مربوط به اختلال یا قطع ارتباط را شاهد بوده ایم، اگرچه این موارد برطرف شده است.”

شرکت AT&T و شیوع ویروس کرونا

شرکت AT&T به نوبه خود اعلام کرد که تغییر در استفاده در شبکه بی سیم خود را مشاهده کرده است، اما ظرفیت آن هنوز ثابت نشده است.

وی گفت: “در شهرهایی که ویروس کرونا بیشترین تأثیر را داشته است، کمتر شاهد نحوه استفاده از وایرلس در اطراف برج های سلولی خاص یا زمان های خاص روز هستیم، زیرا افراد بیشتر به جای رفت و آمد به محل کار، از خانه کار می کنند و تعداد کمتری از افراد در این مناطق جمع می شوند.AT&T در بیانیه ای گفت: ما بطور مداوم بر استفاده از پهنای باند، آن را با ابزارهایی که آمار شبکه را تجزیه و تحلیل می کند، نظارت می کنیم، که روند شبکه را آشکار می کند و گزارش های عملکرد و ظرفیت را در اختیار ما قرار می دهد که به ما در مدیریت شبکه کمک می کند.

شرکت ورایزون و شیوع ویروس کرونا

ورایزون می گوید که از زمان شیوع ویروس کرونا ، علی رغم افزایش تعداد مشتریانی که از خانه کار می کنند، افزایش قابل توجهی در استفاده از داده ها، مشاهده نکرده ایم. شبکه های Verizon برای پاسخگویی به تقاضای آینده طراحی و ساخته شده اند و آماده هستند تا با تقاضا افزایش یا الگوی استفاده را تغییر دهند. اگرچه این یک وضعیت بی سابقه است، ما می دانیم که چیزها در حال تغییر هستند و ما آماده هستیم تا منابع شبکه را تنظیم کنیم زیرا هرگونه تغییر را بهتر می فهمیم.

Verizon نظارت بر استفاده از شبکه در مناطق آسیب دیده را بر عهده داشته و متعهد شده است كه برای تأمین نیازهای بیمارستان ها، نخستین پاسخ دهندگان و آژانس های دولتی، با منابع شبکه كار و اولویت بندی كند. همچنین در تلاش برای “تسریع در انتقال ورایزون به تکنولوژی 5G و کمک به حمایت از اقتصاد در این دوره از اختلال است” . همچنین اعلام کرده است که قصد دارد هزینه های سرمایه را از 17 تا 18 میلیارد دلار به 17.5 تا 18.5 میلیارد دلار در سال 2020 برساند.

نگرانی های امنیتی شرکت VPN

برای شرکت ها، پشتیبانی از شبکه های بی شمار و فن آوری های امنیتی که بین مراکز داده و کاربران از راه دور قرار گرفته اند کار بزرگی نیست، به خصوص که به عنوان مثال VPN های دارای دسترسی از راه دور، به طور معمول به خدمات دسترسی به اینترنت مسکونی متکی هستند که مشاغل در آنها کنترل کمی دارند. اما به گفته تام نول، رئیس شرکت CIMI Corp و بر اساس اظهارات وی، بایستی با در نظر گرفتن جوانب مثبت IT ، باید سعی كنند كه تأیید كنند كه این اتصالات مطابق با معیارهای سازمانی است.

نول گفت: “شبکه های باند پهن خانگی، مانند ISP و DNS وWi-Fi ، واقعاً باید بخشی از صدور گواهینامه تجاری شبکه های مناسب برای کار در منزل باشند.” من فهمیدم که سرویسهای DNS مانند Google کمتر از خدمات ISP ها اضافه بار دارند و این نشان می دهد که کاربران باید نسبت به اتخاذ یکی از آنها اقدام کنند. OpenDNS نیز خوب است.

در ادامه نول اظهار داشت که امنیت شبکه های Wi-Fi خانگی نیز مسئله ای است. جوانب فناوری اطلاعات باید کارگران را به ارائه تصویری از تنظیمات Wi-Fi خود برای تأیید صحت رمزگذاری مورد استفاده خود راهنمایی مناسب داشته باشند.

وی گفت: “کارگران خانگی اغلب امنیت زیادی را که در مکان های شرکت ایجاد می شود دور می زنند.”

اندرو ورتکین و نگرانی های امنیتی

اندرو ورتکین، مدیر ارشد استراتژی با شرکت نرم افزاری DNS BlueCat گفت: آموزش کارگران جدید خانگی نیز مهم است.

ورتکین گفت: “کارگرانی از راه دور وجود خواهند داشت که قبلاً از خانه کار نکرده اند، و ممکن است پیامدهای امنیتی را یا درک کنند و یا نتوانند. این خصوصاً در صورت دسترسی کاربران از طریق دستگاه های منزل شخصی در مقابل دستگاه های شرکتی به این شبکه مسئله ساز است.

افزایش غیرمنتظره کاربران شرکت های از راه دور با استفاده ازVPN همچنین می تواند چالش های هزینه ای را ایجادکند.

وسایل VPN گران هستند و رفتن به محیط های مجازی در ابر اغلب می تواند گران به نظر برسد. هزینه محاسبه و هزینه هر نفر اضافی را در نظر بگیرید.

احتمالا بودجه ای برای افزایش قابل توجه مجوزهای VPN برای هر نفر برنامه ریزی نشده است.

از طرف ظرفیت، سیستم هایی مانند DHCP ، که آدرس IP را در اختیار دارند، با افزایش استفاده از راه دور، تحت فشار قرار می گیرند. ورتکین گفت: “مهم نیست که مجوزهای کافی برای VPN وجود دارد یا نه، اگر دستگاه های اتصال دهنده قادر به دستیابی به آدرس شبکه نباشند، شركت ها باید برای كاهش این خطرات، نكات مبهم را آزمایش كرده و بدانند و شروع به اجرای راهكارها كنند.

منبع: networkworld

به موسسه عصر رایان شبکه در Facebook و Instagram بپیوندید تا درباره موضوعاتی که مورد علاقه شماست اظهار نظر کنیم.


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *