آیا بیمه بیکاری به کارگران آسیب دیده از کرونا پرداخت خواهد شد؟

در این روزهای کرونایی، بسیاری از کسب و کارها با ضرر روبرو شده اند. در این خصوص یک فعال حوزه کار پرداخت دو ماه بیمه بیکاری به کارگران آسیب دیده از کرونا را خواستار شد و بر ضرورت حرکت به سمت دولت الکترونیک و استقرار نظام یکپارچه الکترونیکی در کشور تاکید کرد.

علی اصلانی، با اشاره به تاثیر کرونا بر اقتصاد و کسب وکارهای بسیاری از کشورها از جمله چین، گفت: ویروس کرونا نه تنها چین، بلکه ایران و بسیاری از کشورهای دنیا را غافگیر کرده است، اما چین با کنترل شدید و قرنطینه، توانست بر این بیماری غلبه کند و جلوی گسترش کرونا ویروس را بگیرد، تا آنجا که حتی در خانه را روی خانواده‌هایی که همکاری نمی کردند قفل زده و مردم به شکل آنلاین غذا سفارش داده، خدمات خود را دریافت کردند و از طریق دورکاری سرکار حاضر شدند.

این فعال کارگری با بیان این نکته که بسیاری از کارها را می توان در فضای مجازی و در بستر اینترنت همانند چین انجام داد، افزود: با وجود ضرر اقتصاد چین از کرونا، ولی آنها به دلیل وجود زیرساخت های قوی اقتصاد، بنگاههای تعاونی، فعال بودن شبکه های مجازی و اینترنت و از همه مهم تر استقرار نظام و دولت الکترونیک توانستند در چنین شرایطی دوام بیاورند.

بنابراین ما نیزبایدهرچه سریعتر به سمت الکترونیکی شدن برویم و اولین آثارمثبت آن رادرتولید و بهره وری داخلی خواهیم دید.

شرایط امروز ایجاب می کندکه به این سمت حرکت کنیم و نظام یکپارچه الکترونیک را درکشور پیاده سازی کنیم.

حمایت از کارگران و مشاغل آسیب دیده از کرونا

در ادامه اصلانی در مورد حمایت از کارگران و مشاغل آسیب دیده از ویروس کرونا اظهار کرد: طبق اعلام مسئولین، مقرر شده تا به کارگرانی که به کرونا مبتلا می شوند مقرری بیمه بیکاری پرداخت شود و سازمان تامین اجتماعی قول مساعد داده تا در بحث مرخصی استعلاجی کارگران مبتلا به کرونا همکاری لازم را داشته و غرامت دستمزد ایام بیماری را پرداخت کند.

پیشنهاد ما برای حمایت از کارگران آسیب دیده از کرونا این است که برای دو ماه اسفند ۱۳۹۸ و فروردین ۱۳۹۹ بیمه بیکاری به آنها پرداخت شود تا هم بین واریز بیمه های شان فاصله نیفتد و هم آسیب بیشتری نبینند و سازمان تامین اجتماعی باید در این خصوص تصمیم بگیرد.

بر اساس قانون به افرادی که به طور غیر ارادی و در اثر بروز حوادث غیرمترقبه، کار خود را از دست می دهند مقرری بیمه بیکاری پرداخت می شود. لذا وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی باید در خصوص کارگران مشمول قانون کاری که بیمه های شان از طریق کارفرما پرداخت می شود به تفاهم برسند تا برای دو ماه به آنها بیمه بیکاری پرداخت شود.

در ادامه می توان به کارگران مشمول قانون کار شاغل در رستوران ها، فست فودها، مراکز خدماتی و گردشگری و آرایشگاه ها را از جمله مشمولان دریافت بیمه بیکاری دانست که باید حمایت شوند.

انتقاد کارگران از عدم کاهش ساعات کار در روزهای کرونایی

در هفته های گذشته به استانداران اختیاراتی واگذار کردند و ساعات کار ادارات برای کارمندان دولت کاهش پیدا کرد ولی متاسفانه جامعه کارگری را نادیده گرفته و بخش اعظمی از کارگران نسبت به این امر اعتراض داشتند.

اصلانی تصریح کرد: وقتی ساعات کارادارات ومراکزدولتی کاهش یافته و به دورکاری منجرشده است، چراکارگران همچنان باید ۸ساعت مشغول کارباشند؟

در این ایام بایستی با صدور بخشنامه ای به کارگاه ها و کارخانه ها، کارگران دست کم تا پایان فروردین ماه همچون ماه مبارک رمضان از کاهش ساعات کار برخوردار می شدند.

این فعال کارگری در پایان از کارفرمایانی که با هزینه شخصی، ماسک و دستکش و محلول ضدعفونی تهیه کرده و در اختیار کارگران خود گذاشتند، تقدیر و تشکر کرد.

پرداخت تسهیلات و بیمه بیکاری

در این خصوص وزارت کار به منظور حمایت از صاحبان کسب و کارهای متضرر شده از کرونا، ضمن شناسایی ۹۴۰ بنگاه آسیب دیده در رسته های مختلف، مبلغ ۳۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص داده که در قالب اعطای تسهیلات و بیمه بیکاری خواهد بود.

پیش از این مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت کار نیز گفته بود کارگران مبتلا به کرونا مشمول دریافت غرامت دستمزد ایام بیماری شده و می توانند از مرخصی استعلاجی به شرط تایید سازمان تامین اجتماعی استفاده کنند.

منبع: ایسنا

مطلب مرتبط:

وضعیت بحرانی صندوق بیمه بیکاری در ایران

آدرس اینستاگرام عصر رایان شبکه :  http://instagram.com/asreshabakeh


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *