10 قابلیت جذاب اینترنت 5G نسبت به نسل قبلی

در حال حاضر با گسترش سریع تکنولوژی و ارتقاء شبکه های ارتباطی شاهد فعالیت نسل پنجم شبکه ها هستیم. بنابراین در این مطلب،۱۰ قابلیت جذاب اینترنت 5G نسبت به نسل چهارم را جهت اطلاع از مزیت های فوق العاده این تکنولوژی بیان کرده ایم. این قابلیت های جذاب اینترنت 5G را میتوان در سرعت، کیفیت و خدماتی دانست که قابل مقایسه با اینترنت 4G نیست.

در ادامه با تیم کارشناسی عصر رایان شبکه همراه باشید.

1- پخش زنده فایل های ویدئویی با تکنولوژی 8K

در نسل پنجم ویدئوها با کیفیت 8K و بدون افت کیفیت و تاخیر قابل مشاهده است. این در حالی است که در 4G پخش زنده با کیفیت 4K که گاهی اوقات همراه با تاخیر بود.

مطمئنا در حال حاضر تلویزیون هایی که قابلیت پخش ویدئوهای 8K داشته باشند در بازار وجود ندارند و به مرحله تولید انبوه نرسیده اند. اما در آینده نزدیک و با فراگیر شدن اینترنت 5G این تلویزیون ها نیز به تولید انبوه خواهند رسید. ضمن اینکه کمپانی هواوی تولید این نوع تلویزیون ها را شروع کرده است.

تلویزیون 8K

2-دانلود فایل های حجیم

در این تکنولوژی شما قادر خواهید بود تا فایل های ۵ گیگابایت را بسیار سریعتر از گذشته دانلود کنید، که باعث می شود فیلم های 8K قابل دانلود باشند. علاوه بر این، سرعت فوق العاده نسل پنجم، باعث می شود تا دانلود فایل های حجیم پایدارتر باشد که می تواند به معنای دانلود بازی و برنامه های بزرگتر با گرافیک بهتر و ویژگی های بیشتر باشد.

بنابراین باید به فکر افزایش ظرفیت حافظه دستگاه خود نیز باشید.

3- انجام بازی های آنلاین بدون افت کیفیت با اینترنت 5G

انجام بازی های آنلاین همواره یکی از جذاب ترین بخش های استفاده موبایلی است. اجرای صحیح و کامل بازی های آنلاین و انجام سریع دستورات در بازی یکی از ضروریات این نوع بازی ها است.

یکی ازمولفه هایی که در اینترنت5G مشاهده نمی شود زمان تاخیر است که درانجام بازی های آنلاین بسیار حائزاهمیت است.

بازی آنلاین

4- انجام بازی های با واقعیت افزوده

بازی های واقعیت افزوده یا VR در اینترنت 5G کاملا محقق شده و می توانید در بستر پرسرعت این تکنولوژی بازی های واقعیت افزوده با کیفیتی را تجربه کنید. کمپانی های بزرگی همچون گوگل و سونی در PlayStation VR روی این موضوع در حال کار هستند.

در این نسل جدید شبکه های ارتباطی، انجام بازی ها در حال رشد و توسعه است.

5- مشاهده رویدادهای ورزشی آنلاین با اینترنت 5G

بصورت واقعی برای مشاهده یک رویداد ورزشی یا کنسرت موسیقی بصورت حضوری برای رزرو ردیف اول ناچار به پرداخت مبلغ زیادی هستید و همچنین مراجعه به آن مکان و بحث حمل و نقل نیز مطرح است. با وجود اینترنت پرسرعت 5G می توان از نزدیک ترین فاصله رویداد مورد نظر خود را بدون حضور در آن مکان با سرعت و کیفیتی بی نظیر مشاهده کرد.

6- تماشا و پخش زنده رویدادهای مهم

با سرعت 5G، سرعت و قابلیت حمل تجهیزات می تواند به طور گسترده ای افزایش یابد. پخش زنده تلویزیونی با ظهور اینترنت 5G متحول می شود و نیاز به انتقال کامیون های بزرگ واحد سیار پخش زنده از بین می رود و کیفیت انتقال صدا و تصویر در 5G به مراتب بالاتر و باکیفیت تر خواهد بود.

7- برقراری تماس های هولوگرافیک

برقراری تماس های ویدئویی سه بعدی باعث مشاهده مخاطبان در آن سوی دنیا در اتاق خود شده و با او در ارتباط باشیم. تحقق این ایده سال هاست محقق شده و به لطف افزایش سرعت ارتباطات در اینترنت 5G این موضوع درحال تبدیل شدن به امری عادی در ارتباطات هولوگرافیکی است.

8- امکانات پیشرفته اطلاع رسانی واقعیت افزوده محیطی

با تکنولوژی نسل پنجم سرعت بالا و تاخیر کم ارائه شده، قادر خواهد بود که واقعیت را از آنچه که در 4G امکان پذیر بوده را افزایش دهد. در آینده شما حتی ممکن است آگهی های تبلیغاتی کاملا شخصی را که از طریق شیشه جلو اتومبیل یا عینک هوشمند شما طراحی شده است، مشاهده کنید. در حوزه حمل و نقل و خودروها، 5G به طور بالقوه می تواند ویژگی هایی مانند دستورالعمل های ناوبری در جاده ها را از طریق عینکی هوشمند فعال کند.

نسل پنجم شبکه

9- خودروهای خودران واقعی

برای کارکردن خودروها به طور موثر، آنها باید بتوانند به سرعت داده ها را از اتومبیل های دیگر، جاده های هوشمند و موارد دیگر، که نیاز به یک شبکه سریع با تاخیر کم، پهنای باند زیاد و قابلیت اطمینان بالا دارند، ارسال و دریافت کند. هنگام روشن کردن چراغ جلو خودرو و روشن شدن مسیر، سرعت پردازش و انتقال اطلاعات بین خودرو ما و دیگر خودرو ها و جاده و علائم باید به همین مقدار سریع باشد و این قابلیت جذاب اینترنت 5G است.

اینترنت نسل پنجم

10- شهر و خانه های هوشمند با اینترنت 5G

اینترنت اشیاء یکی از موضوعاتی است که با ظهور اینترنت پرسرعت نمود بیشتری پیدا کرده است.

اینترنت 5G در تحقق اجرای خانه های هوشمند و شهرهای الکترونیکی نقش بسزایی خواهد داشت. شهرهایی که توانایی نظارت بر آلودگی، ترافیک، عابران پیاده، مصرف انرژی و … را در واقعیت دارند که این به نوبه خود می تواند استفاده از منابع و هزینه ها را کاهش دهد .

منبع: رسام

آموزشگاه مهندسی عصر رایان شبکه

گوشی نسل پنجم با ۱۲ گیگابایت رم به بازار می آید


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *