بررسی چالش ها و اهمیت شبکه های 6G

امروزه در حالی که به تازگی شبکه های 5G وارد زندگی انسان شده است و تاثیرات مهمی بر تکنولوژی و کسب وکارها داشته، برخی از محققین به دنبال نسل بعدی شبکه های بی سیم یعنی شبکه های 6G هستند.

طبق خبرهای رسیده به تازگی و در یک گردهمایی با حضور 250 کارشناس برجسته حوزه مخابرات در کشور فنلاند که در زمینه بررسی فناوری‌هایی مربوط به نسل ششم شبکه‌های ارتباطی بود، برگزار شده است.

حال این سوال پیش می آید که اساسا 6G چیست و چرا به آن نیاز دارید؟

در ادامه با تیم کارشناسی عصر رایان شبکه همراه باشید.

طبق گفته کتر آرو پوتو، استاد دانشگاه Oulu فنلاند می‌گوید: در حال حاضر هیچکس نمی‌داند که 6G چیست و قرار است چیکار کند. گاهی مواقع یکسری اتفاقات زودتر از زمان پیش‌بینی شده رخ می‌دهند. آقای پوتو همراه با گروهی از متخصصان شرکت نوکیا در یکی از پروژه‌های عظیم نسل ششم فنلاند حضور دارد و قرار است تا هشت سال آینده نمونه اولیه این پروژه را راه‌اندازی کنند.

جالب است بدانید که این پروژه‌ی عظیم بودجه 285 میلیون دلاری، برای آن اختصاص داده شده است.

تنها نکته قابل ذکر درمورد 6G که وجود دارداین است که دنباله‌رو 5G است و سعی درکامل‌تر کردن آن دارد.

بررسی تأثیرات مهم شبکه‌های بی‌سیم نسل ششم

با وجود اینکه 5G در ابتدای راه اجرایی شدن است، انتظار می‌رود پس از استقرار کامل آن برای سالیان متمادی شاهد حضور 4G و بهبود قابلیت‌های آن باشیم. با توجه به هزینه های بیشتر زیرساخت‌های 5G باعث شده تا اپراتورها راغب به سرمایه‌گذاری روی آن نداشته باشند، اما به تدریج که هزینه‌ها کاسته شود مشکل فوق حل می‌شود.

تاثیر نسل های جدید شبکه های ارتباطی باکاهش زمان تأخیر و افزایش تعدادکانال‌های ارتباطی و سرعت را به همراه خواهدداشت.

برای توجیه نسل ششم باید به بررسی این موضوع بپردازیم که شبکه‌های نسل پنجم پاسخگوی چه نیازهایی نیستند و سعی کنیم آن‌ها را در نسل بعدی قرار دهیم. در دنیای شبکه‌های سلولی هدف رسیدن به سرعت و طیف فرکانسی بیشتر است. پیش‌بینی‌های اولیه دلالت بر این موضوع دارند که 6G قرار است سرعت 1 ترابایت بر ثانیه را ارائه کند.

برای دستیابی به این سرعت، نیاز به انتقال سیگنال‌های بالای 1 تراهرتز داریم؛

فرکانس‌هایی که برای 5Gعموماً در حد گیگاهرتز هستند.

ویژگی های نسل جدید شبکه ها

به عقیده برخی از کارشناسان در کنار نسل جدید شبکه‌های ارتباطی، فناوری‌های دیگری نیز پیشرفت خواهند کرد یا شکل استفاده از آن‌ها متحول می‌شود. به‌طور مثال، گوشی‌های هوشمند با ورود نسل پنجم نقش پررنگ‌تری پیدا می‌کنند و از حالت سرگرمی و تفریحی به یک وسیله کاربردی‌تر تبدیل می‌شوند. گوشی‌های هوشمند در بحث اینترنت اشیا، خانه‌های هوشمند و کنترل از راه دور تجهیزات نقش کلیدی پیدا می‌کنند.

پوتو می‌گوید: روش استفاده از داده‌ها تغییر خواهد کرد. با ورود نسل پنجم شبکه‌های ارتباطی عینک‌های هوشمند، واقعیت مجازی و سایر دستگاه‌ها کاربرد بیشتری پیدا می‌کنند.

دستگاه‌های الکترونیکی جدید و روبات‌های انسان‌نمای کارآمدی ساخته می‌شوند.

لازم به ذکر است توسعه هر استاندارد و هر نسلی از شبکه‌های بی‌سیم تقریباً یک دهه طول می‌کشد.

پس انتظار داریم شکل‌گیری نسل ششم حدوداً از سال 2020 تا سال 2029 زمان می برد.

پیش‌بینی می‌کنیم تا سال 2035 شبکه‌های 5G بطورکامل فراگیر شده و پس ازآن 6G به شکل محدود وارد میدان شود.

چالش‌های پیش‌روی شبکه های 6G

درحال حاضربادقت بمصرف باتری گوشی‌های هوشمند، متوجه می‌شویم که اکثرآنها روزانه به شارژمجدد نیاز دارند وباید یک شارژر دردسترس باشد.

این یک محدودیت است و احتمالا با ورود نسل ششم در این زمینه مشکلات بیشتری هم ایجاد می‌شود.

چه راهی وجود دارد تا بتوان با هزینه کم، انرژی لازم برای تبادل داده‌ها فراهم کرد؟

فناوری شبکه های بی‌سیم به تدریج در حال فراگیر شدن است و موفقیت‌هایی نیز حاصل شده، اما فراگیری و کاهش هزینه بزرگ‌ترین مانع سد راه این فناوری است. از جمله اهداف 5G و 6G تحقق کامل اینترنت‌اشیا و اتصال دستگاه‌ها به شبکه‌های ارتباطی است. زمانی‌که این‌کار به سرانجام برسد، شاهد افزایش چشم‌گیر نرخ تبادل اطلاعات هستیم و خواسته یا ناخواسته مجبور می‌شویم به سراغ هوش مصنوعی برویم تا بتوانیم استخراج اطلاعات، ایجاد الگوها، پردازش‌های تصویری و در نهایت خودکارسازی وظایف را به بهترین شکل انجام دهیم.

نسل ششم شبکه ها

مهم ترین چالش شبکه های 6G

یکی از مهم ترین مشکلات و چالش هایی که باید حل شود و انتظار نمی‌رود در آینده نزدیک راهکار جامعی برای آن ابداع شود ارتباط میان طیف فرکانسی تراهرتزی و خطوط نوری است. استفاده از خطوط فیبر نوری در فاصله طولانی دشواری‌های خود را دارد و طبق ماهیت طیف‌های فرکانسی، زمانی که طول موج کوتاه‌تر می‌شود اشیا، اوضاع جوی و حتی هوای مه‌آلود تأثیرات منفی روی سیگنال‌های انتقالی می‌گذارند.

محققان موسسه Karlsruhe اعلام کرده‌اند برخی از این مشکلات را برطرف کرده‌اند و می‌توانند با دو آنتن گیرنده مخصوص، داده‌های روی امواج تراهرتزی را به فیبر نوری انتقال دهند و با موفقیت راهکار خود را روی سرعت 50 گیگابیت بر ثانیه آزمایش کرده‌اند.

با این حال همچنان باید مطالعات زیادی روی ماهیت فیزیکی امواج تراهرتزی انجام شود.

منبع: شبکه- مگ

مطالب مرتبط:

گوشی نسل پنجم با ۱۲ گیگابایت رم به بازار می آید

استانداردسازی نسل پنجم موبایل وارد فاز دوم شد

شبکه‌های نسل پنجم (5G) چه چیزی با خود به همراه آورده‌اند؟

جذابیت جدید دنیای فناوری؛ با معرفی تلویزیون های شفاف و منعطف!


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *