ویروس جدید کرونا ؛ حقایق و نکات جالب در مورد این ویروس

در این مطلب سعی شده موارد و نکات مهم در خصوص ویروس جدید کرونا را بیان کنیم.

در اواخر سال گذشته میلادی (دسامبر 2019) گزارشات نگران‌کننده‌ای از شیوع مرموز بیماری‌های تنفسی در ایالت ووهان چین منتشر شد.

مقامات چینی با بررسی های انجام شده، شیوع این ویروس را گونه ی جدیدی از ویروس کرونا تشخیص دادند. ویروس‌های کرونا موسوم به nCoV-2019 معمولا موجب بروز علائم سرماخوردگی خفیف می‌شوند؛ اما سرعت شیوع آن‌ها نیز معمولا بسیار سریع است. دو نمونه مشهورتر ویروس کرونا شامل ویروس سندرم حاد تنفسی (SARS) و ویروس سندرم تنفسی خاورمیانه‌ای (MERS) است.

در نتیجه ویروس nCoV-2019 به سرعت توجه نهادهای بهداشتی بین‌المللی را به سوی خود جلب کرد.

8 حقیقت جالب و دانستنی در مورد ویروس کرونا

در ادامه به بیان 8 واقعیت جالب پیرامون ویروس کرونا می‌پردازیم:

• ویروس ncov-2019 در حال حاضر جدیدترین نوع ویروس ازخانواده کرونا است که از لحاظ ساختار ژنتیکی با ویروس سارس حدود 70 درصد شباهت دارد. اما از لحاظ عملکرد متفاوت و مستقل از هم هستند.

ویروس های سارس، مرس وکرونای جدید همگی متعلق به خانواده ویروس های کرونا بوده که ساختار تک رشته ای دارند.

 • هر دو ویروس سارس و مرس بین انسان ها و حیوانات مشترک هستند. به عبارت دیگر این ویروس ها ابتدا در بدن حیوانات بوجود آمده و سپس از راه های مختلف به انسان منتقل می شوند. حیواناتی مثل خفاش ها و گربه ها ناقل ویروس سارس و شترها نیز حامل ویروس مرس بودند.

درمورد ویروسncov-2019 نیز احتمالا از روند قبلی پیروی می کنند. بااین حال نوع جاندارناقل این ویروس هنوز شناخته نشده است.

 • با گذشت مدت زمانی کوتاه از شیوع بیماری ذات‌الریه در ایالت ووهان، مقامات چینی مسئولیت قرنطینه نمودن بیماران را بر عهده گرفتند. سپس دانشمندان به منظور فراهم نمودن امکان ساخت کیت‌های تشخیص، دنباله ژنتیکی ویروس را استخراج نموده و در اختیار سایر محققان قرار دادند. چند هفته پس از انتشار اطلاعات ساختار ژنی ویروس، پژوهشگران مرکز تحقیقات عفونی در بیمارستان Charite شهر برلین آلمان برای نخستین بار موفق به انجام آزمایشات تشخیصی برای ویروس شدند.

نحوه سرایت ویروس جدید کرونا

• بر اساس گزارش کارشناسان بهداشتی مبتلایان به ویروس جدید کرونا، این ویروس می‌تواند از فردی به فرد دیگر سرایت کند. مکانیسم دقیق انتقال این ویروس هنوز مشخص نشده است؛ با این‌حال محققان معتقدند که ویروس nCoV-2019 از طریق ترشحات تنفسی ناشی از عطسه و سرفه منتقل می‌شود. هر ساله در طول ایام تعطیلات سال نو چینی حدودا 3 میلیارد نفر یه ایالت ووهان سفر می‌کنند. با این‌حال دولت محلی این ایالت با توجه به نگرانی‌های موجود، حمل و نقل در کلیه فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های مترو و راه آهن و بزرگراه‌های داخل شهر را به حالت تعلیق در آورده است.

کشورهای درگیر با ویروس کرونا

 • موارد ابتلا به ویروس nCoV-2019 در کشورهایی نظیر چین، تایلند، ایالات‌متحده، فرانسه، کانادا، ایتالیا، استرالیا، تایوان، کره‌جنوبی، سنگاپور، مالزی، نپال، ویتنام، ایران، عراق، کویت و… مشاهده شده است. تاکنون ابتلای حدودا ۸۰ هزار نفر و مرگ ۲۷۰۰ انسان مورد تائید قرار گرفته است. در مطالعه انجام شده روی 41 بیمار مبتلا به ویروس nCoV-2019 در ایالت ووهان چین مشخص شد که اکثر بیماران (73 درصد) مرد بوده و به‌طور متوسط 49 سال سن دارند.

 • تب، خستگی، سرفه خشک، تنگی نفس و ذات‌الریه از جمله علائم ابتلا به ویروس nCoV-2019 محسوب می‌شوند. بیماری با سرعتی بسیار زیاد و ظرف مدت 7 روز پیشرفت می‌کند.

مشکلات تنفسی در روز هشتم و علائم سندرم حاد تنفسی در نهمین روز پس از ابتلا به ویروس پدیدار می‌شوند.

 • در حال حاضر برای جلوگیری از شیوع ویروس nCoV-2019 هیچ‌گونه واکسن خاصی تولید نشده است.

با این وجود اجرای برخی اقدامات احتیاطی در پیشگیری از ابتلای انسان به بیماری موثر است که در پایان مقاله ذکر شده اند.

 • نکته آخر اینکه برای درمان قطعی بیماری ناشی از ویروس nCoV-2019 هیچ روش خاصی وجود ندارد. متخصصان بهداشت و درمان نیز صرفا قادر به ارائه مراقبت‌های حمایتی و درمان علائم عفونی ناشی از بیماری هستند. با این‌حال کشف سریع روش تشخیص این بیماری و تلاش‌های هماهنگ جامعه بین‌المللی نویدبخش کنترل موفقیت‌آمیز ویروس کرونا در آینده‌ای نزدیک خواهد بود.

اقدامات پیشگیرانه در خصوص ویروس جدید کرونا

مرکز کنترل بیماری‌ها در سازمان بهداشت جهانی، بر رعایت اقدامات پیشگیرانه زیر به‌صورت روزمره تاکید دارد:

 1. شستشوی مرتب دست‌ها با آب و صابون برای مدت 20 ثانیه

2. خودداری از لمس چشم‌ها، بینی و دهان با دست‌های شسته نشده

3. خودداری از تماس نزدیک با افراد بیمار

4. استراحت کافی در منزل هنگام ابتلا به بیماری

5. ضدعفونی کردن مناطقی نظیر کلیدهای برق و دستگیره‌ها که غالبا در معرض تماس دست هستند.

6. استفاده از دستمال یکبار مصرف و قرار دادن آن در مقابل دهان و بینی هنگام عطسه یا سرفه زدن

 منبع: آی تی رسان

مطالب مرتبط:

ویروس کرونا

توانایی هوش مصنوعی در تشخیص کرونا در کمتر از 20 ثانیه

کرونا ویروس ؛ راه های انتقال ویروس کرونا


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *