وضعیت بحرانی صندوق بیمه بیکاری در ایران

بیکاری یکی از بزرگترین معضلات حال حاضر جامعه است که آثار فراوانی در زندگی روزمره افراد بجای می گذارد و وضعیت صندوق بیمه بیکاری را بحرانی می کند.

در تازه ترین گزارش از قول وزیرکار در مورد وضعیت بحرانی صندوق بیمه بیکاری گفتند: از کارفرمایان خواهش می‌کنیم تا جایی که امکان دارد از اخراج کارگران خودداری کرده و با حداقل‌ها آن‌ها را حفظ کنند. یکی از حمایت های سازمان تأمین اجتماعی از نیروی کار، بحث بیمه بیکاری است. که در ایام بیکاری به کمک کارگران آمده و کمک هزینه ایی محسوب می شود تا کارگر بتواند فرصتی برای پیدا کردن شغل دیگری داشته باشد.

اخراج، مهم‌ترین و اصلی‌ترین گزینه برای دریافت مبلغ بیمه بیکاری به حساب می آید، به این معنی که بیمه‌شده، کار خود را به اختیار از دست نداده باشد.

در صورتی که کارگر استعفا دهد یا ترک کار کند یا بیکاری وی ناشی از خاتمه کار و تسویه حساب باشد، بیکاری غیر ارادی محسوب نمی‌شود و طبعاً شامل دریافت مقرری بیمه بیکاری نیز نخواهد شد. همچنین کارگرانی که برخلاف میل و اراده خود بازخرید شوند ولی آماده کار باشند از مقرری بیمه بیکاری بهره‌مند خواهند بود.

وضعیت بحرانی صندوق بیمه بیکاری در سال 98

در سال 98 تعداد اخراجی ها افزایش یافته و به تبع آن دریافت مقرری بگیران بیمه بیکاری نیز افزایش یافته است، در حالی که بسیاری از کارشناسان بر ضرورت بهره‌مندی کارگران کارخانه‌ها و بنگاه‌های تعطیل شده تاکید دارند، آمارها نشان می‌دهد با وجود بالا بودن تعداد بیکاران و کارجویان تنها 250 هزار نفر در کشور از مزایای بیمه بیکاری استفاده می‌کنند. اما با این حال محمدشریعتمداری، وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی تأکید بر این دارند که کارفرمایان کارگران را اخراج نکنند.

در ادامه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشتند: نسبت افراد بیکار رو به افزایش است و در سال 80 نزدیک به 93 هزار نفر بیکار را تحت پوشش داشتیم و در سال 98 تعداد پوشش بیمه بیکاری ما به حدود 250 هزار نفر افزایش یافته است.

در شرایط خوبی از نظر پرداخت‌های کارگری قرار نداریم و صندوق بیمه بیکاری با مخاطره جدی مواجه است و دو هزار میلیارد تومان کسری دارد و با افزایش روز افزون تعداد بیکاران مواجه هستیم.

وی با تاکید بر اینکه یک بازنگری در اجرای کارگران باید صورت گیرد، افزود: نگهداری کارگرها در محیط کار با حداقل‌ها بهتر از اخراج است و بنابراین دولت باید در این زمینه کمک کند.

شریعتمداری اظهار داشت: از راهکارهای پیش رو پرداخت مابه‌التفاوت نرخ سود تسهیلات اعطایی به بانک‌ها توسط دولت و یا کارفرمایان برای پرداخت حقوق معوقه کارگران خود بتوانند وام بگیرند .

مکانیزم‌هایی برای ایجاد اشتغال بیشتر فراهم شده و دنبال آن هستیم که کارفرما به دنبال جذب کارگر باشد.

نقش آموزش مهارتی برای جویندگان کار و بیمه بیکاری

شریعتمداری در ادامه با بیان اینکه بیکاری دانش‌آموختگان موضوع مهمی برای کشور است، گفت: سازمان فنی و حرفه‌ای کشور آمادگی دارد تا در کنار کارگاه‌های بزرگ مراکز فنی‌ و حرفه‌ای را گسترش دهد و برای این احتیاج به همکاری بخش خصوصی داریم.

آموزشگاه مهندسی عصر رایان شبکه با مجوز سازمان فنی و حرفه ای کشور، از تمامی امکانات و پتانسیل موجود برای مهارت آموزی به جویندگان کار و اینکه چگونه مهندس شبکه شوند با محیطی آکادمیک و تجهیزات هوشمند، دوره های تخصصی شبکه، مایکروسافت، سیسکو، میکروتیک، لینوکس و امنیت با گواهینامه معتبر برگزار می کند. جهت اطلاع از شانزدهمین دوره بوت کمپ نوروزی عصر شبکه، تقویم آموزشی و تخفیف دوره ها اینجا کلیک کنید.

اهمیت آمار وضعیت افراد جامعه

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به سد حمایتی معیشتی گفت: در همه کشورها هر سیاست یارانه‌ای مبتنی بر وجود اطلاعات دقیق از وضعیت مالی مردمان کشور است.

شریعتمداری بیان داشت: 46 پایگاه اطلاعاتی در کشور داریم که در ارتباط با هم می‌توانند یک وضعیت دارایی و توانایی‌های مالی خانواده را در یک ستون در 10 طبقه تقسیم‌بندی کنند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان داشت: 250 هزار خانوار را یکبار از شمول دریافت یارانه حذف کردیم که در مرحله اول 12 درصد اعتراض داشتیم، اما در مرحله دوم به 4.5 درصد رسید و معلوم شد که از این منبع اطلاعات می‌توان استفاده کرد.

صندوق بیمه بیکاری

تحریم ها و تاثیر آن در اقتصاد کشور

نتایج تحریم ها کوچک شدن سفره مردم و کاهش ارزش پول ملی است.

شریعتمداری ادامه داد: صورت ظاهری این تحریم‌ها آن است که آنها به دولت فشار می‌آورند، اما در باطن این تحریم‌ها وقتی منابع ارزی کشور محدود و جلوی فروش نفت و پتروشیمی گرفته می‌شود این است که نتایج این تحریم‌ها به ملت ایران وارد می‌شود و نتایج آن کوچک شدن سفره مردم و کاهش ارزش پول ملی است و بدین ترتیب آنها خنجرشان را در پهلوی ملت ایران فرو می‌کنند.

راه حل می تواند این باشد که ما در همه سختی‌ها در کنار یکدیگر قرار گرفته و از هیچ تلاشی فروگذار نکنیم تا مسیر توسعه را ادامه دهیم.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به بودجه دولت در سال 1398 گفت: وقتی دولت بودجه‌ای را تقدیم مجلس با رقم 470 هزار میلیارد می‌کند در مرحله اول این بودجه به 407 هزار میلیارد تومان کاهش می‌یابد و در مرحله دوم به 380 هزار میلیارد تومان می‌رسد و امروز 301 هزار میلیارد تومان شده و به عبارتی بودجه مالی دولتی در یک سال 170 هزار میلیارد تومان قابلیت عمل ندارد و طبیعی است با این شرایط اثرات فوق‌العاده‌ای بر نظام اقتصادی کشور ایجاد شود.

از ویژگی های بارز این ملت می توان به این نکته اشاره کرد که به طور خودکار وظایف خود را انجام می‌دهند و حتی اگر همه عروق اصلی بسته شود این قلب به کار خود ادامه می‌دهد و ایران به این آسانی‌ها از پای نمی‌ایستد.

در پایان ما باید یکپارچگی نظام سه جانبه را در نظر داشته باشیم زیرا کارگر، کارفرما و دولت به هم گره خورده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

مطالب پربازدید:

10 مزیت استفاده از آموزش های آنلاین و مجازی در یافتن شغل

شاغلان این مشاغل، شغل خود را به هوش مصنوعی واگذار خواهند کرد

 

 


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *