افتتاح آزادراه تهران – شمال ؛ 10 اسفندماه 1398

طبق گزارشات رسمی و اخبار رسیده، فاز یک آزادراه تهران- شمال مورخ۱۰ اسفندماه با حضور ریاست ‌جمهوری به طور رسمی افتتاح خواهد شد.

آزادراه تهران- شمال به صورت آزمایشی در روزهای آخر هفته گذشته برای عبور خودروها باز بود، تا هم ثبت پلاک‌های خودروهایی که طی این دو روز از آزادراه عبور کردند آزمایش شود و هم این منطقه یکبار قبل از بهره برداری رسمی برای رفع نواقص احتمالی مورد بررسی قرار گیرد.

این قطعه که قرار است افتتاح شود از بزرگراه همت پس از تقاطع آزادگان آغاز می‌شود و در مسیر ۳۲ کیلومتری تا سه‌راهی شهرستانک در جاده قدیم کندوان ادامه دارد. بعد از آن، مسافران شمال وارد جاده قدیم کندوان می‌شوند و در منطقه مرزن‌آباد به قطعه چهار آزادراه تهران – شمال می‌رسند و برای ادامه سفر به شمال از این قطعه که سال‌ها پیش افتتاح شده است، استفاده می‌کنند.

عوارض آزادراه تهران – شمال

پرداخت عوارض در آزادراه تهران – شمال بصورت الکترونیکی انجام می شود که هنوز رقم نهایی آن مشخص نیست.

البته از ماه‌های گذشته رقم ۳۵ تا ۱۰۰ هزار تومان برای عوارضی آزادراه از منابع غیررسمی اعلام شده بود که درنهایت و نزدیک به افتتاح این آزادراه، نرخ عوارض کمتر از ۵۰ هزار تومان به گوش می رسد.

نکته‌ای که تاکنون در خصوص پرداخت عوارض این آزادراه قطعی شده، شناور بودن آن است؛ بدین معنی که بسته به ساعت و روز عبور، خودروها مشمول پرداخت عوارض بیشتری از نرخ پایه خواهند بود.

پیش‌بینی می‌شود که در هر شبانه روز حدود ۱۲ هزار تردد در این آزاد راه انجام شده و در خوش‌بینانه‌ترین حالت ۵ درصد مردم از آن استفاده مستمر داشته باشند و ۲۰ درصد نیز به شکل عبوری از آن استفاده کنند؛ به همین دلیل تصمیم بر شناور بودن نرخ عوارضی این آزادراه است.

قطعه یک آزادراه تهران – شمال ترکیبی از پل، تونل و دیوارهای حایل به طول ۲۸ کیلومتر است و طولانی ترین تونل این قطعه به نام تونل «تالون» با طول 5 کیلومتر در این منطقه واقع شده است.

افتتاح منطقه یک این آزادراه تاثیر بسزایی در کاهش طول مسافرت به شمال کشور دارد و فاصله تهران تا چالوس را ۶۲ کیلومتر کوتاه‌تر می‌کند که معادل کاهش ۱.۵ تا ۲ ساعت زمان سفر است.

تا سال ١٣٩٣منطقه یک آزادراه حدود ۱۷ درصد رشد داشت اما با تلاش دولت تدبیر و امید این پروژه بعد از ۲۴ سالی که از زمان کلنگ زنی آن می‌گذرد تا دو هفته دیگر زیر بار عبور می‌رود.

منبع: ایرنا

مطلب پربازدید:

قابلیت هشدار جاده‌های یخ‌زده و لغزنده به مسیریاب ویز اضافه شد


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *