بورس و بیان مهم ترین اصول کسب بازدهی در بازار سرمایه

با شنیدن کلمه بورس، سوالات مختلفی در ذهن ما شکل می گیرد. اولین سوال اینکه بورس چیست و چگونه به وجود آمد؟

بورس را می توان با تعاریف ساده ای از بازار بیان کرد. بازار مکانی است که در آن خرید و فروش صورت می گیرد و بین خریدار و فروشنده رابطه برقرار شده و معامله ای صورت می پذیرد. بورس بازاری است که در آن دارایی های مختلف مورد معامله قرار می گیرد.

اندیشه ی ایجاد بورس زمانی شکل گرفت که عده ای از بازرگانان اروپایی از فعالیت های تجاری خود ضرر کردند، بنابراین به فکر راه حلی افتادند تا به وسیله ی آن بتوانند جلوی این ضرر را بگیرند و یا آن را به حداقل برسانند.

این بازرگانان تعدادی از افراد را در فعالیت خود شریک کردند و سود و یا زیان احتمالی خود را با آنها تقسیم کردند و یک تجربه موفقیت آمیز بود. با گذشت زمان این تجربه تکمیل و قانونمند گردید و شرکت های سهامی تشکیل شد.

اولین بورس دنیا در قرن هفدهم میلادی در شهر آمستردام هلند تشکیل شد و امروز اکثر کشورهای جهان دارای بازار بورس هستند. در ایران نیز در سال ۱۳۴۵ قانون تشکیل بورس به تصویب رسید و از ۱۵ بهمن ماه سال ۱۳۴۶ آغاز به کار کرد.

آموزش بورس

بازار سرمایه

بازار سرمایه یک بازار تخصصی است و ضرورت دارد مردم برای ورود به این بازار از دانش و تخصص لازم برخوردار باشند. از همین رو، چنانچه افراد فرصت کافی برای آموزش یا تحلیل روزمره ندارند، می توانند از طریق صندوق های سرمایه گذاری وارد بازار سرمایه شوند.

ریسک صندوق ها کنترل شده و براساس مدیریت حرفه ای که در صندوق ها شکل گرفته اشخاص می توانند بدون اینکه خود دانش تخصص بازار سرمایه را داشته باشند از مزیت تخصصی مالی مدیران و افراد فعال در صندوق ها بهره مند شوند. لازم به ذکر است برای ورود به بازار سرمایه، کلیه اشخاص باید در سرمایه گذاری از اصول مسلمی پیروی کنند.

در ادامه نکات مهم و اصولی برای ورود به بازار سرمایه آورده شده است.

نکات مهم و اصولی قبل از ورود به بورس

1- افق سرمایه گذاری بلند مدت در نظرگرفته شود. نمی توان کوتاه مدت انتظار سود سرشار از بازار سرمایه داشت و باید برای سرمایه گذاری و کسب سود در بازار سرمایه افقی بین سه تا 5 سال در نظر گرفت.

2- کسب تخصص و آموزش. جهت آشنایی بیشتر با بورس و دوره های تخصصی در این زمینه با آموزشگاه مهندسی عصرشبکه همراه باشید.

3- سرمایه گذاری موفق در بازار سرمایه با پرهیز از شایعات

4- تشکیل سبد دارایی که با تشکیل سبد سهام، ریسک نوسان قیمت کنترل می شود.

5- سرمایه گذاران به سودآوری شرکت ها توجه داشته باشند. سهام شرکت هایی که سودآور هستند اگر در کوتاه مدت رشد قیمتی هم نداشته باشند در مجامع سالیانه سود نقدی به سهامدار اختصاص می دهند، بنابراین این رویکرد استراتژی موفق در سرمایه گذاری ها است.

6- سرمایه گذاران می توانند بخشی از منابع خود را در بازار سرمایه و بخش دیگر را در قالب سپرده بانکی سرمایه گذاری کنند.

این نکات را بطور حتم در سرمایه گذاری های خود در نظر داشته باشید. نکاتی که مطرح شد از مهمترین اصول کسب بازدهی در بازار سرمایه است و اخبار بورس را از سامانه کدال که منتشر می شود و به آمار و اطلاعات شرکت ها توجه کنید.

منبع: تابناک

مطلب مرتبط:
نرم افزار موبایلی سبدبان، مرجع اطلاع رسانی بورس


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *