ویندوز 10X مایکروسافت برای صفحه نمایش های دوگانه

مایکروسافت در 11 فوریه 2020 اولین شبیه ساز خود را برای ویندوز 10Xمنتشر کرد و به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا اولین نگاه به نوع جدید سیستم عامل دستگاه های دارای صفحه نمایش دوگانه را داشته باشند. مایکروسافت می خواهد قبل از راه اندازی سیستم عامل جدید خود در اواخر سال جاری میلادی ، به برنامه نویسان از طریق شبیه ساز اولیه قبل از نهایی شدن نسخه ویندوز 10X یک دیدگاه اولیه بدهد.

ویندوز 10 ایکس کمی مدرن تر

ویندوز 10X کمی مدرن تر از ویندوز 10 برای دستگاه ها، در آینده پیش بینی می شود. ویندوز 10X منحصرا برای سخت افزارهای با صفحه نمایش دوگانه طراحی شده است و مایکروسافت آن را به صورت سفارشی تولید خواهد کرد. یکی از بزرگترین تغییرات قابل توجه، منوی جدید Start Windows 10X است. این دیگر شامل طراحی زنده متحرک موجود در ویندوز 10، ویندوز 8 و ویندوز فون نیست و شامل یک ظاهر ساده تر است.

ویندوز 10X

منوی استارت در ویندوز 10X

منوی Start Windows 10X شامل برنامه هایی است که می توانید یکسری برنامه ها و لیست آخرین اسناد را در آن جا پین کنید. به نظر می رسد این وظیفه بسیار بیشتر از آنچه که در حال حاضر در ویندوز 10 وجود دارد، باشد. می توانید برای برنامه ها، اسناد و یا حتی محتوای وب جستجو کنید، همچنین از ورودی صوتی اساسی پشتیبانی می کند.


در هر حال منوی جدید استارت ویندوز 10X بسیار شبیه Windows 10 است. اما بزرگترین تغییرات UX در ویندوز 10 ایکس را می توان در شیوه چند وظیفه ای با برنامه ها یافت. بر خلاف ویندوز 10، شما به راحتی نمی توانید برنامه هایی را در هر نقطه روی صفحه شناور داشته باشید. برنامه ها به طور پیش فرض بر روی یک صفحه نمایش باز می شوند و می توانید آنها را با یک ماوس در دو صفحه نمایش بکشید یا لمس کنید تا آنها به طور کامل کشیده شوند و در دستگاههای دارای صفحه نمایش دوتایی قرار بگیرند.


مایکروسافت همچنین از ژست هایی برای کار چند وظیفه ای استفاده می کند، و برخی از آنها همانند ویندوز 10 و ویندوز 8 وجود دارند و شبیه هستند. به جز دکمه های کوچک که گاهی اوقات در ویندوز 10X قابل لمس هستند.
برای دسترسی به منوی استارت یا لیست برنامه های در حال اجرا در نوار وظیفه، از پایین صفحه به سمت بالا بکشید. همچنین می توانید از نوار وظیفه که شامل دسترسی سریع به تنظیمات مانند میزان صدا، روشنایی، بلوتوث، قفل چرخش و موارد دیگر است، به صورت یک برنامه متمرکز و به روز شده دسترسی داشته باشید.

نوار وظیفه در ویندوز 10X

نوار وظیفه به شما امکان می دهد برنامه هایی را که در ویندوز 10X در حال اجرا هستند مشاهده کنید، که به روز شده است و می توانید از آن برای احضار برنامه ها روی یک صفحه نمایش خاص استفاده کنید. اگر به دسک تاپ قدیمی Windows یا File Explorer عادت دارید، هر دو آنها از ویندوز 10X حذف شده اند. اگر بر روی دسک تاپ در Windows 10X راست کلیک کنید، به راحتی می توانید از پس زمینه در تنظیمات استفاده کنید و هیچ نماد یا برنامه ای در اینجا ذخیره نمی شود.


به همین ترتیب، File Explorer سنتی با یک File Explorer مدرن جایگزین شده است که کاربران Windows 10X را به سمت کتابخانه های محتوا راهنمایی می کند و از دستگاه های خارجی برای انتقال پرونده پشتیبانی می کند.
مورد جدید دیگری که در ویندوز 10X وجود دارد، Wonder Bar است. به گونه ای طراحی شده است که در بالای صفحه یا زیر صفحه کلید سخت افزاری قرار گرفته یا به عنوان بخشی از صفحه کلید نرم افزار در سیستم عامل ظاهر می شود. این شبیه به نوار لمسی اپل است و گزینه های ورودی بیشتری مانند GIF یا emoji یا حتی یک trackpad نرم افزاری را ارائه می دهد.

شبیه ساز ویندوز 10X

در شبیه ساز، یکی از موارد اساسی و مهم توجه به آزمایش سیستم عامل با برنامه های بهینه شده است، در غیر این صورت امتحان کردن دشوار است. مایکروسافت اطلاعات محیطی را که از اینجا در برنامه ها ظاهر می شود، یا برنامه هایی مانند Netflix با بهره گیری از پشتیبانی عکس در تصویر، به راحتی در نوار Wonder بارگذاری می کند. حتی برنامه هایی مانند ماشین حساب ویندوز که حالت همیشه برتر دارند می توانند در اینجا قرار بگیرند. من فکر می کنم این قسمت جالب ویندوز 10X است، اما به توسعه دهندگان متکی است که واقعاً به آن وصل شده و برای آنها مفید واقع شود.


به طور کلی، ویندوز 10X در حالت اولیه فعلی خود مانند نسخه جدیدتری از ویندوز 10 است. همچنین احساس می کند که کمی قفل تر و پنهان تر شده است، اما هنوز هم مشابه ویندوز 10 است. موارد ذکر شده فقط مربوط به نسخه اولیه ویندوز10X است . در حال حاضر در یک شبیه ساز اصلی کار می کند و مایکروسافت قصد ندارد تا اواخر سال جاری سیستم عامل را ارسال کند.
منبع : theverge

مطالب پربازدید:
ویندوز مایکروسافت همچنان با قدرت یکه تاز سیستم های عامل دسکتاپ
اعمال تغییرات مهم مایکروسافت در برنامه ویندوز اینسایدر
چگونه در ویندوز 10 داده‌های شخصی را پاک و از حریم خصوصی خود محافظت کنیم؟

 


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *