معرفی تکنولوژی های نوین در سی و دومین دوره بازی های المپیک 2020 توکیو

سی و دومین دوره بازی های المپیک در توکیوی ژاپن با شعار احترام به نژاد، جنسیت، سیاست و دیدگاه‌های مختلف برگزار خواهد شد. تفاوت عمده المپیک 2020 با سایر المپیک های دیگر را می توان در استفاده چشمگیر از تکنولوژی های جدید و فناوری نوین دانست. ژاپنی ها با پیشی گرفتن از رقبای خود در این رویداد بزرگ ورزشی که هر چهار سال یکبار برگزار می گردد از تکنولوژی های نوآورانه در طول مسابقات برای یاری رساندن به ورزشکاران و تماشاچیان بهره خواهند برد.
المپیک 2020 در کنار برگزاری مسابقات قهرمانی، فرصتی برای مردم شرکت‌کننده ایجاد خواهد شد تا علاوه بر ملاقات با ستارگان ورزشی، از برنامه‌های سرگرم کننده نیز لذت ببرند و در کنار این‌ها با فرهنگ‌های متفاوت نیز آشنا شوند. در کنار همه جوانب برگزاری بازی‌های المپیک، شاید آشنایی با فناوری های بکار گرفته شده در جریان این مسابقات نیز برای اهالی دنیای فناوری، می تواند جذاب و جالب باشد.
ضمنا بازدیدکنندگان از المپیک 2020 این فرصت را خواهند داشت تا از شهر شکوفه‌های گیلاس، کاخ امپراتوری و آسمان خراش‌های بی نظیر نیز دیدن کنند. در کنار همه این‌ها حضور تکنولوژی های المپیک 2020 توکیو موضوع قابل توجهی در برگزاری مسابقات خواهد بود. از این رو بر آن شدیم تا شما را با تکنولوژی های المپیک 2020 توکیو و دستاوردهای دنیای فناوری که در این دوره از بازی‌ها استفاده خواهد شد، آشنا کنیم. در ادامه تعدادی از این تکنولوژی های جدید را آورده ایم.
• اتوبوس برقی تویوتا
• تاکسی بدون راننده و اتوماتیک
• ربات های کمک رسان به تماشاگران
• سیستم ژوپیتر
• تکنولوژی VR Training
• تکنولوژی نئوفیس
• تکنولوژی 3DAT
• پشتیبانی از شبکه5G در المپیک 2020
• شبکه تلویزیونی 8K
• فناوری پسورد الکترونیکی
• فناوری لباس کمک به افزایش قدرت
• روستاهایی با سوخت هیدروژنی
• لیزر سه بعدی برای داوری دقیق

اتوبوس برقی تویوتا

در این دوره از بازی‌ها المپیک 2020 ورزشکاران زیادی حضور دارند که باید به موقع در میدان مسابقه حاضر باشند. به همین دلیل کمپانی تویوتا قصد استفاده از خودروی برقی را دارد. درواقع اتوبوس برقی تویوتا وسیله نقلیه‌ای است که کاربردی چند منظوره دارد و برای جابه‌جایی ورزشکاران نیز در نظر گرفته شده است. این اتوبوس برقی که نهایت سرعت آن 19 کیلومتر در ساعت است، در جریان رویداد CES 2018 با نام e-Palette رونمایی شده بود.

جالب است بدانید که تویوتا توجه زیادی به موضوع ایمنی اتوبوس برقی خود داشته و آن را با امکانات متنوع طراحی کرده است؛ به طوری که برای افراد مختلف با هر شرایطی نیز قابل استفاده خواهد بود و با دید 360 درجه خود به عنوان یک خودروی الکترونیکی، موانع را شناسایی خواهد کرد.

تاکسی بدون راننده و اتوماتیک

یکی دیگر از تکنولوژی های المپیک 2020 توکیو استفاده از تاکسی‌های خودران در خیابان‌های شلوغ توکیو است. در واقع این سیستم نوین، حمل و نقل آسان گردشگران و تماشاچیان مسابقه‌های المپیک 2020 را فراهم خواهد کرد. در این راستا بخش نرم افزاری را شرکت دنا بر عهده دارد و ربات‌های سخت افزاری مربوطه را شرکت ZMP در توکیو توسعه داده اند. لازم به ذکر است که این تاکسی‌های خودران مسیر 5.3 کیلومتری بین Otemachi District نزدیک Tokyo Station و منطقه تفریحی Roppongi را طی خواهد کرد. پرداخت هزینه تاکسی و یا درواقع کرایه این تاکسی‌ها هم از طریق یک اپلیکیشن موبایل انجام خواهد شد. هرچند این تاکسی‌ها خودران هستند، اما یک راننده و یک دستیار برای اطمینان نیز تاکسی خودران را همراهی خواهند کرد.

ربات های کمک رسان به تماشاگران

اغلب هدف نهایی در ساخت ربات ها، تولید دستگاه‌هایی است که در هماهنگی با انسان‌ها کار کنند. به این دست از ربات‌ها که در انجام کارها به افراد کمک می‌کنند، Human Support Robot یا HSR گفته می‌شود. حالا قرار است از این ربات‌ها به عنوان یکی از تکنولوژی های المپیک 2020 توکیو در جابجایی وسائل و رساندن به افراد استفاده شود.
در المپیک 2020، ده نمونه از این ربات‌ها در ورزشگاه ملی مستقرخواهند شد و به بازدید کنندگان کم‌توان در انجام یک سری از کارها کمک می کنند. این نوع از ربات‌ها کاملا خودمختار هستند و قادر به تشخیص زبان انگلیسی و ژاپنی خواهند بود. وظایف اصلی ربات‌های HSR در المپیک 2020 هدایت و راهنمایی مهمانان و تحویل غذا و نوشیدنی به آن‌ها است.

سیستم ژوپیتر

ژوپیتر یک سیستم کابل زیر دریایی است که ایلات متحده، ژاپن و فیلیپین را به هم پیوند می‌دهد و سرعت اینترنت 400 گیگابیت در ثانیه را به ارمغان می‌آورد. درواقع سرعت اینترنت با این سیستم به اندازه‌ای دانلود تقریبا سه فیلم سینمایی کامل در یک ثانیه است و در این راستا از اینترنت 5G نیز پشتیبانی می‌شود. اکتبر 2017 بود که گروه NTT متشکل از شرکت‌هایی همچون سافت بانک، فیسبوک، آمازون، PLDT و PCCW برای احداث بزرگ‌ترین سیستم کابلی جهان یعنی ژوپیتر شکل گرفت و حالا قرار است به عنوان یکی از تکنولوژی های المپیک 2020 توکیو مورد استفاده قرار بگیرد.

تکنولوژی VR Training

در این دوره از بازی ها شرکت اینتل و کمیته برگزاری بازی‌های المپیک 2020 با هم همکاری می‌کنند تا راهکارهایی را براساس واقعیت مجازی ارائه دهند؛ به عبارت دیگر سیستم VR Training برای ایجاد یک تجربه یادگیری برای مربی تیم‌ها به کار گرفته می‌شود. این سیستم اثربخشی یادگیری را ارتقا داده و تجربه واقع‌بینانه‌تری را برای افراد به ارمغان می‌آورد.

تکنولوژی نئوفیس

یکی دیگراز فناوری های المپیک 2020 توکیو تکنولوژی نئوفیس است. نئوفیس یک سیستم تشخیص چهره در مقیاس بزرگ را برای بازی‌های المپیک و پارالمپیک در توکیو فراهم خواهد کرد. در این تکنولوژی از فناوری تشخیص چهره برای شناسایی بیش از 300,000 نفر از جمله ورزشکاران، تماشاچیان داوطلب، رسانه‌ها، کارمندان و … برای ورود به اماکن استفاده خواهد شد. مزایای این سیستم نیز کمک به جلوگیری از خطرات و افزایش امنیت بازی‌ها و همچنین کاهش زمان انتظار طولانی برای بررسی شماره شناسایی است. خوب است بدانید که این سیستم علاوه بر تشخیص چهره برای شناسایی و تحلیل رفتار افراد، اشیا و وسایل نقلیه در رویدادهای المپیک 2020 از نرم افزارهای شناسایی و تحلیل رفتار نیز استفاده خواهد کرد.

تکنولوژی 3DAT

تکنولوژی3DAT یکی از تکنولوژی های المپیک 2020 توکیو است که براساس هوش مصنوعی برای افزایش تجربه دیداری طرفداران در زمان واقعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تکنولوژی توسط شرکت اینتل توسعه یافته است و از 4دوربین متحرک برای شناسایی حرکت و فرم ورزشکاران کمک می‌گیرد. سیستم یاد شده داده‌ها را به صورت بصری در صحنه‌های باز پخش برای تماشاچیان به نمایش می گذارد و برای مسابقات سرعتی از جمله دوی 100 متر استفاده می گردد.

پشتیبانی از شبکه 5G درالمپیک 2020

یکی دیگز از فناوری های المپیک 2020 استفاده از شبکه اینترنت پرسرعت 5G در این رویداد است.کمپانی اینتل به عنوان یک حامی جهانی برای بازی‌های المپیک 2020 حضوری پررنگ خواهد داشت. ژاپن با توجه به طرحی در این زمینه قصد دارد تا با آخرین فناوری‌های 5G وارد شود. در این راستا شرکت DoCoMo با شرکت نوکیا برای توسعه شبکه بی سیم در این کشور همکاری خواهند کرد.

شبکه تلویزیونی 8K

در حال حاضر شبکه‌های تلویزیونی با تکنولوژی 4K صدا و تصویر فوق‌العاده‌ای را برای افراد به ارمغان می‌آورند، اما باز هم افرادی هستند که به دنبال کیفیت بالاتری باشند. شبکه تلویزیونی NHK قرار است مسابقات المپیک 2020 را با استفاده از میکروفون‌های بسیار پیشرفته گزارش کند تا صدا را به بخش‌های مختلف استادیوم انتقال دهند. در این زمینه کیفیت تصویر نیز8K خواهد بود و با این کیفیت تماشاچیان شاهد کیفیتی به میزان 16 برابر بهتر از تلویزیون HD و 4 برابر بهتری از تلویزیون 4K خواهد بود. جالب است بدانید هنوزهم پشتیبانی از شبکه4K در بسیاری از کشورهای جهان میسر نیست.

فناوری پسورد الکترونیکی

فناوی پسورد الکترونیکی یا سیستم E-PASS به سیستم فروش الکترونیکی بلیط اشاره دارد که در المپیک 2020 استفاده خواهد شد. در حال حاضر مقدمات این کار فراهم شده است و از این فناوری احتمالا با استفاده از یک شماره شناسایی در مناطقی مانند محوطه استادیوم و اتاق‌های هتل نیز برای مشاهده بازی‌ها استفاده خواهد شد.

فناوری لباس کمک به افزایش قدرت

در این تکنولوژی که از سوی شرکت پاناسونیک، توسعه داده می‌شود، اشاره شده است که افراد با پوشیدن لباس‌های مذکور قادر به حمل وسایل سنگین خواهند بود. به گفته شرکت پاناسونیک، این لباس‌ها به اندازه 20 دست برای المپیک 2020 آماده خواهد شد و مهمانان و دست اندرکاران مسابقات با پوشیدن آن می‌توانند راحت‌تر چمدان‌ها و اجسام سنگین را نیز حمل کنند و بیشتر در مسابقات وزنه برداری المپیک 2020 استفاده خواهد شد.

روستاهایی با سوخت هیدروژنی

ژاپنی‌ها برای استفاده از سوخت هیدروژنی در دهکده المپیک بیش از 330 میلیون دلار هزینه کرده‌اند. استفاده از سوخت هیدروژنی یکی از تکنولوژی های المپیک 2020 توکیو بوده و قرار است حدود 100 اتوبوس با استفاده از سلول سوختی به حمل و نقل ورزشکاران و خبرنگاران بپردازند. گفته می‌شود تا بازی‌های المپیک 2020 سوخت شش هزار خودرو با استفاده از سلول سوختی تامین خواهد شد.

لیزر سه بعدی برای داوری دقیق

از این تکنولوژی در رشته ژیمناستیک بازی های المپیک برای داوری بهتر و دقیق تر استفاده خواهد شد. فناوری لیزر سه بعدی این امکان را برای داوران فراهم می‌آورد که پیش از اعلام امتیازات، جزئیات را به دقت مشاهده کنند. حضور این نوع از فناوری های المپیک 2020 توکیو باعث خواهد شد تا داوران داوری‌های عادلانه‌تری را داشته باشند؛ چراکه حرکات ژیمناستیک بسیار ظریف و سریع و پیچیده بوده و از این نظر حضور چنین فناوری‌هایی به بالا بردن کیفیت داوری کمک خواهد کرد.
منبع : پلازامگ

مطالعه بیشتر:
ساخت مدال های المپیک2020 از مواد بازیافت شده گوشی های هوشمند
ربات ها و هوش مصنوعی باعث ارتقای فرصت های شغلی می‌ شوند.
اینتل در بازی های المپیک 2020 از سیستم ردیابی 3DAT استفاده می کند.


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *