سامسونگ شرکت QD Vision فعال در زمینه کوانتوم دات را خریداری کرد

quantum-dot-led-vs-conventional-led-840x362-560x390-1

سامسونگ شرکت QD Vision که در زمینه کوانتوم دات فعالیت می‌کند را خریداری کرد. این خبر توسط جانگ چیل‌هی رییس بخش تحقیق و توسعه سامسونگ در جلسه هفتگی این غول کره‌ای اعلام شد. ارزش این معامله اعلام نشده، اما بنابر نظر کارشناسان ۷۰ میلیون دلار قیمتی منصفانه‌ای برای QD Vision خواهد بود که برای سامسونگ چندان گران نیست. QD Vision در زمینه کوانتوم دات فعالیت می‌کند و این خرید به سامسونگ اجازه می‌دهد که سرمایه‌گذاری بیشتری بر روی نمایشگرهای کانتوم دات داشته باشد.

 QD Vision قبلا ورقه‌های کوانتوم دات شرکت TCL چین را تامین می‌کرده و در سال ۲۰۱۳ نیز با سونی در زمینه ساخت تلویزیون‌های کوانتوم دات همکاری داشته است. این شرکت همچنین قراردادی با ال‌جی در زمینه توسعه نمایشگرهای کوانتوم دات در سال ۲۰۱۰ امضا کرد. تکنولوژی کوانتوم دات برای سامسونگ نیز چندان جدید نیست. سامسونگ اولین شرکتی بوده که توانسته مواد کوانتوم دات را به تولید انبوه برساند و از این تکنولوژی در تلویزیون‌های SUHD خود استفاده کند. سامسونگ همچنین استفاده از این تکنولوژی را در مانیتورهای بازی آغاز کرده و مانیتور خمیده گیمینگ CFG70 را با زمان پاسخ یک میلی‌ثانیه روانه بازار کرد.

کاربران موبایل، سامسونگ را بیشتر با نمایشگرهای AMOLED می‌شناسند و احتمالا تا مدت‌های مدید سامسونگ از این تکنولوژی در نمایشگرهای موبایل استفاده خواهد کرد. کوانتوم دات تکاملی در تکنولوژی ال‌سی‌دی بوده و بازه رنگ این نمایشگرها را افزایش می‌دهد. این موارد باعث می‌شود که بتوان بیشترین بهره را از محتوای HDR و بازه رنگی ۱۰ بیتی داشت. پیشرفت‌های تکنولوژی کوانتوم دات یاعث شده که تلویزیون‌های ال‌سی‌دی کیفیتی برابر ال‌ای‌دی داشته باشند. البته تفاوت‌هایی بین این دو تکنولوژی از طول عمر، زاویه دید و مصرف انرژی وجود دارد، اما قیمت پایین و توانایی‌های کوانتوم دات آن را به تکنولوژی مناسبی تبدیل می‌کند.

بیشترین علاقه سامسونگ احتمالا تحقیقات QD Vision در زمینه مواد کوانتوم دات غیرکادمیومی بوده که مکملی برای تحقیقات خود سامسونگ در این زمینه خواهد بود. گرچه کوانتوم دات کاربردهای زیادی در تلویزیون داشته، این تکنولوژی میتواند در باتری‌های خورشیدی و بایو سنسورها نیز کاربرد داشته باشد. برای واقعیت مجازی و نمایشگرهای کوچک تکنولوژی AMOLED مناسب‌تر است. گرچه با ارزان‌شدن تکنولوژی کوانتوم دات می‌توان از آن در نمایشگرهای موبایل استفاده کرد و به این ترتیب مصرف کم انرژی و کیفیت مناسب‌تر نمایشگر، مزیت خوبی برای گوشی‌های میان‌رده ایجاد می‌کند.


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *